Puzon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA]

Puzon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK

Po prezentacji nie zabrakło kwiatów od dzieci dla wykonawców i Franciszka Borysowicza.

W Raciborskim Centrum Kultury odbyły się kolejne koncerty umuzykalniające. Tym razem bohaterem muzycznym był puzon. Grę na tym instrumencie zaprezentował Szymon Rypa, student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Muzyk gra również w zespołach: Solidaris Brass oraz BSA. Na fortepianie towarzyszyła mu Krystyna Jurosza, również studentka katowickiej Akademii, która poza studiami naucza w szkole Yamahy w Katowicach i gra w trio. Każdy z trzech koncertów umuzykalniających rozpoczęty został przez nią „Preludium A-Dur” Fryderyka Chopina.

- reklama -

Puzonista wspólnie z prowadzącym koncert Franciszkiem Borysowiczem każdorazowo wprowadzali zgromadzoną publiczność w arkana budowy puzonu, a także możliwości brzmieniowych przy każdej jego odmianie: puzonu altowego, tenorowego i basowego.

W programie wybrzmiała „Serenada” austriackiego kompozytora i prekursora romantyzmu w muzyce Franza Schuberta, następnie bardzo mile przyjęty przez dzieci „Taniec pajacyka”, który Claude Debussy napisał dla swoje córeczki Choo-Choo. Śmiechu co niemiara było przy rozszyfrowywaniu historii utworu Gérard Meunier’a o „Zebrze, która zgubiła swoją piżamę”. Równie wesoły był utwór o „Hipopotamie, który nie mógł wejść do swojej wanny”. Następnie miało miejsce premierowe wykonanie utworu współczesnej młodej kompozytorki kolumbijskiej Caroliny Calvache – walc na puzon i fortepian pt. „Trombonsillo” z 2016 roku. Na koniec wybrzmiała przepiękna aria z opery „Aida” Giuseppe Verdiego, której prapremiera miała miejsce w operze w Kairze w 1871 r. Warto nadmienić, że do dzisiaj na całym świecie wystawia się 32 opery Verdiego. Tego dnia wybrzmiał również słynny „The Entertainer” Scotta Joplina, który często jest wykonywany na koncertach umuzykalniających w RCK.

Po prezentacji nie zabrakło kwiatów od dzieci dla wykonawców i pana Franciszka. Muzycy chwalili uważność młodych melomanów, z jaką ci podchodzą do prezentowanych utworów i sporą wiedzę, a także niezwykłą dojrzałością w odbiorze muzyki.

Kolejny koncert umuzykalniający przedostatni w tym roku szkolnym odbędzie się 30 maja.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj