
Dawid Wacławczyk i Maria Olejarnik podkreślili znaczenie ochrony krajobrazu kulturowego zabytkowego śródmieścia.
Dawid Wacławczyk – I zastępca prezydenta Raciborza oraz Maria Olejarnik – miejska konserwator zabytków zostali zaproszeni do Instytutu Myśli Polskiej, gdzie mieli okazję przedstawić swoje prace dotyczące parku kulturowego w Raciborzu. Podczas spotkania na Śląskim Forum Samorządowym reprezentanci Raciborza zaprezentowali proces, jaki samorząd miasta przeszedł w ciągu prac nad utworzeniem parku kulturowego. Podkreślili znaczenie ochrony krajobrazu kulturowego zabytkowego śródmieścia i przybliżyli uczestnikom dyskusji podejmowane działania w tym zakresie.





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)

![Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie [ZDJĘCIA] Seniorzy z Raciborza uczą się ratować życie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/pierwsza-pomoc-raciborz.jpg)


![Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie [ZDJĘCIA] Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/III-Raciborskie-Forum-Samorzadow-Uczniowskich.jpg)


![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)










