PTTK Racibórz zaprasza na dwa dni w górach

Cztery dni w Bieszczadach z PTTK Racibórz

Do zdobycia będą trzy szczyty Korony Gór Polski: Wysoka, Mogielica i Lubomir.

Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze – Oddział w Raciborzu zaprasza na górką wyprawę w dniach 29-30 lipca, podczas której będzie można zdobyć trzy szczyty Korony Gór Polski: Wysoką, Mogielicę i Lubomir.

- reklama -

Wysoka (1050 m n.p.m.) – szczyt w Małych Pieninach położony na granicy polsko-słowackiej i będący najwyższym szczytem całych Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego. Używana przez tutejszą ludność (Łemków) nazwa Pamiarky pochodzi prawdopodobnie od istniejącej tu niegdyś wieży triangulacyjnej, nazwa „Kiczera” od Połoniny Kiczera znajdującej się pod szczytem, na południowo-zachodniej stronie góry.

Mogielica (1170 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze można spotkać błędną nazwę „Mogielnica”. Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry.

Lubomir (904 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska księcia Kazimierza Lubomirskiego. Nadano ją w 1932 r. w uznaniu jego zasług – w 1922 r. ofiarował domek myśliwski i 10 ha lasu na szczycie zwanym wówczas Łysiną pod budowę obserwatorium astronomicznego.

Koszt wyprawy: członkowie PTTK Oddział Racibórz z opłaconą składką za 2023 r., młodzież do 18. roku życia i studenci: 275 zł, osoby niezrzeszone: 295 zł. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły: Wyprawa na Wysoką, Mogielicę i Lubomir z PTTK Racibórz

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj