Upał, susza i podtopienia. „Trzeba odbetonować miasta”

miasto lato betonoza
Fot. freepik.com

– Musimy nauczyć się myśleć o wodzie i zieleni jak o infrastrukturze krytycznej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku infrastruktury drogowej czy przesyłowej – apelują hydrolodzy.

Coraz wyższa temperatura daje się we znaki mieszkańcom miast, a w podmiejskich gminach podczas upałów coraz częściej brakuje wody. Z roku na rok na sile przebierają też susze czy podtopienia po gwałtownych opadach deszczu. – Trzeba „odbetonować” miasta, bo wkrótce nie da się w nich wytrzymać – podkreśla prof. Tomasz Jurczak z Uniwersytetu Łódzkiego. Zdaniem ekohydrologów to ostatni moment na zmianę myślenia o wodzie i zieleni jako o infrastrukturze krytycznej.

- reklama -

– Pracowaliśmy na to dziesięciolecia. Już 20 lat temu widzieliśmy, że zimy w naszym regionie stają się coraz mniej śnieżne. Dziś śnieg zimą występuje zaledwie przez kilka-kilkanaście dni, a bywają również okresy, że nie ma go w ogóle. Czemu to takie ważne? To właśnie pokrywa śnieżna odpowiada za odbudowywanie się zasobu wód gruntowych i wód podziemnych. A tych brakuje, i to brakuje coraz bardziej – tłumaczy naukowiec.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj