
Nowa droga będzie przedłużeniem wschodniej obwodnicy Raciborza. Rozpocznie się przy skrzyżowaniu DW935 i DK45 w Rudniku, a zakończy włączeniem do DW 416 obok Żerdzin.
Pod koniec 2025 r. mają ruszyć prace budowlane nad północno-zachodnią obwodnicą Raciborza. Czterokilometrowe połączenie, które da nowy przebieg fragmentowi drogi wojewódzkiej nr 416, ma być gotowe dwa lata później. Szacowana na 120 mln zł droga połączy miejscowości Rudnik i Żerdziny. Inwestorem będzie samorząd woj. śląskiego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.
Planowana jednojezdniowa północno-zachodnia obwodnica Raciborza będzie przebiegać głównie przez tereny rolnicze o rozproszonej zabudowie. Rozpocznie się przy skrzyżowaniu DW935 i DK45 w Rudniku, a zakończy włączeniem do DW 416 obok Żerdzin – na odcinku między skrzyżowaniem DW417 z DW 416 a obszarem zabudowanym miasta Racibórz. Nowa droga będzie przedłużeniem udostępnionej w ubiegłym roku roku wschodniej obwodnicy Raciborza o długości 7,7 km.
Wschodnia obwodnica to tzw. etapy 4. i 5. planowanego połączenia Raciborza i Rybnika w ramach powstającej drogi regionalnej Racibórz – Pszczyna. Wszystkie planowane etapy liczą 25 km. Między obwodnicą Raciborza a Rybnikiem, gdzie Droga Regionalna w nowym kształcie obecnie się kończy, leżą jeszcze miejscowości: Kornowac, Gaszowice, Lyski i Rydułtowy. Cała droga regionalna Racibórz – Pszczyna ma być częściowo zmodernizowaną, a częściowo nowo budowaną trasą o długości ok. 60 km. W zakończonych już lub trwających inwestycjach obejmujących jej odcinki uczestniczą gminy, powiaty i samorząd woj. śląskiego.
Zgodnie z harmonogramem inwestycji opracowanie dokumentacji przedprojektowej planowane jest na okres od III kwartału 2023 r. do III kwartału 2025 r. (z decyzją środowiskową w I kwartale 2024 r. i zgodą na realizację w IV kwartale 2024 r.), a realizacja robót budowlanych – na czas od IV kwartału 2025 r. do IV kwartału 2027 r.
Obecnie trwa przygotowywanie inwestycji – katowicki ZDW jest na etapie zamawiania dokumentacji przedprojektowej. Według aktualnych informacji oferty w przetargu na opracowanie studium korytarzowego inwestycji, materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej wraz z jej uzyskaniem oraz koncepcji programowej mają zostać otwarte 28 sierpnia. 23 sierpnia w Urzędzie Miasta Racibórz wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał umowę dotyczącą 72 mln zł rządowego dofinansowania.
oprac. /kp/






![Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski w Artistic Show Dance [ZDJĘCIA] Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski Artistic Show Dance](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/zespol-skaza-raciborz.jpg)


![W Raciborzu przybywa zieleni. Wolontariusze posadzili 250 drzew [ZDJĘCIA] W Raciborzu przybywa zieleni. Wolontariusze posadzili 250 drzew](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Raciborscy-Wolontariusze-Arboretum-drzewa.jpg)



![Fani „Władcy Pierścieni” rywalizowali w konkursie na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka-druzyna-pierscienia.jpg)
![Mali Odkrywcy Sztuki z RCK na sportowym treningu [ZDJĘCIA] [WIDEO] Mali Odkrywcy Sztuki z RCK na sportowym treningu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/mali-odkrywcy-sztuki.jpg)
![Powiatowe eliminacje Małego OKR w Raciborzu. Najlepsi wystąpią w Katowicach [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-recytatorski-maly-okr.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)






.jpg)