Śnięte ryby znów znalezione w Chałupkach

ryby chalupki
Fot. WIOŚ w Katowicach

Łącznie odłowiono ok. 60 sztuk. Próbki wody pobrane przez WIOŚ w Katowicach nie wykazują jakichkolwiek odchyleń, jeśli chodzi o stan Odry.

29 sierpnia wieczorem służby patrolujące Odrę zauważyły na wysokości Chałupek śnięte ryby. Wyłowiono ich ok. 30 kg. Próbki tkanek zostały wysłane do badania, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał też próbki wody. – Pierwsze oględziny wskazują, iż ryby prawdopodobnie przebywały w wodzie od kilku dni i przypłynęły z Czech. Nasze służby zarządzania kryzysowego wysłały zapytanie do strony czeskiej w tej sprawie – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- reklama -

Kolejne 10 kg śniętych ryb wykryły służby podczas przeprowadzonego od wczesnych godzin porannych patrolu. To podobne gatunki jak wyłowione dzień wcześniej, przede wszystkim brzany i świnka pospolita, których stan również wskazuje na znaczny rozkład. Łącznie odłowiono ok. 60 sztuk. – Co ważne: nie zauważono, by od strony Czech nurtem rzeki płynęły kolejne padłe ryby. Próbki wody pobrane jeszcze wczoraj przez WIOŚ w Katowicach nie wykazują jakichkolwiek odchyleń, jeśli chodzi o stan Odry – przekazał wojewoda.

Śnięte ryby, spływające z Republiki Czeskiej granicznym odcinkiem Odry, były obserwowane również pod koniec lipca. Wtedy w rejonie Chałupek wyłowiono ich. ok 1,7 tys. kg. W ich tkankach nie stwierdzono obecności rtęci, a badania wody po polskiej stronie nie wykazały obecności alg.

fot. WIOŚ w Katowicach
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj