Raciborska delegacja na Węgrzech [ZDJĘCIA]

raciborz zuglo wegry
Raciborska delegacja na Węgrzech

Po wspólnej wymianie doświadczeń i zapoznaniu się z ciekawymi inwestycjami w dzielnicy Budapesztu polska delegacja wzięła udział w oficjalnej uroczystości obchodów Święta Zugló.

W ramach współpracy z węgierskim miastem partnerskim Zugló (XIV dzielnica Budapesztu) na zaproszenie burmistrza Horvátha Csaby w miniony weekend miasto odwiedziła polska delegacja oraz grupa przedstawicielek raciborskich przedszkoli. Okazją do spotkania były obchody 88. rocznicy założenia tej dzielnicy Budapesztu. W skład polskiej delegacji weszli: wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, inspektor ds. promocji Gizela Kowacz oraz radny Miasta Racibórz Jarosław Łęski.

- reklama -

Po wspólnej wymianie doświadczeń i zapoznaniu się z ciekawymi inwestycjami w tej dzielnicy Budapesztu takich jak park miejski polska delegacja wzięła udział w oficjalnej uroczystości obchodów Święta Zugló. Podczas gali miało miejsce wręczenie tytułów honorowych, medali oraz świadectw uznania dla osób, które swoją działalnością wniosły znaczący wkład w rozwój i sukces miasta.

Polska delegacja miała również okazję zobaczyć niezwykłe dzieło architektoniczne, jakim jest Dom Muzyki zaprojektowany przez japońskiego architekta Sou Fujimoto. Jest to jedno z najbardziej efektownych muzeów w tej części Europy, doskonale wkomponowane w otaczający krajobraz przyrody. Ponadto w ramach współpracy partnerskiej raciborskich przedszkoli pedagodzy zostali zaproszeni na konferencję i szkolenia oraz wymianę doświadczeń dotyczącą pracy z dziećmi w przedszkolu i żłobku. Ważne i inspirujące spotkanie zawodowe pomiędzy nauczycielkami przedszkoli z Raciborza i Budapesztu prowadziła Andrea Babarczy, dyrektor szkoły członkowskiej Treasure Hunter Zugloi Egyestitet Óvoda. Stronę polską reprezentowała mgr Judyta Kwaśnica, dyrektor Przedszkola Nr 23 im. Stefana Vajdy w Raciborzu. Ta wizyta stanowiła powrót do współpracy po przerwie spowodowanej pandemią, a zapoczątkowanej w 1996 r. W grudniu z kolei Racibórz będzie gościć panie przedszkolanki z Węgier.

– Współpraca między naszymi miastami jest bardzo dynamiczna i wielopłaszczyznowa, co doskonale ilustruje wspólny projekt sportowy Sport4you obejmujący wymianę doświadczeń pomiędzy urzędami, jednostkami miejskimi oraz organizacjami sportowymi. To tylko jedno z wielu przedsięwzięć, które podkreślają nasze silne i bliskie partnerstwo – podkreśla raciborski magistrat.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj