Ogród deszczowy przy SP 13 pomoże oszczędzać wodę

ogrod deszczowy sp 13 (3)
Kolejny ogród deszczowy jest w trakcie realizacji

Ogród zostanie wykończony przez uczniów uczęszczających do szkoły, którzy zdobędą wiedzę o funkcjonowaniu tego typu terenu zieleni.

Przy Szkole Podstawowej nr 13 powstaje kolejny w Raciborzu ogród deszczowy. Prace rozpoczęły się 24 października i potrwają do 10 listopada. Wykonawcą ogrodu jest Raciborskie Centrum Recyklingu R3 na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz. Ogród zostanie wykończony przez uczniów uczęszczających do szkoły, którzy zdobędą wiedzę o funkcjonowaniu tego typu terenu zieleni.

- reklama -

Pierwszy ogród deszczowy powstał w ubiegłym roku przy Przedszkolu nr 23. Usypane zostały warstwy podłoża, przygotowane odpływy wody deszczowej oraz posadzone odpowiednie rośliny, w tym ponad 500 cebulek. Ogród działa jak powinien. Magazynowana woda opadowa wykorzystywana jest do nawadniania gruntu i podlewania roślin, które latem wyrosły, zazieleniły się i zakwitły. W ustawionym w ogrodzie domku schronienie znajdują małe owady. Rośliny zasadzone w ogrodzie deszczowym wymagają minimalnej pielęgnacji (usunięcie uschniętych liści po zimie), są odporne na okresową suszę, zalewanie, warunki miejskie i choroby. Efektywny ekonomicznie zielony ogród pomaga również obniżać miejscowo temperaturę, nie występują przegrzania powierzchni, co zapobiega miejskiej wyspie ciepła. A przedszkolaki cieszą się ładnym i ekologicznym zakątkiem.

Ogród zajął miejsca w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Czytaj więcej: Raciborski ogród deszczowy przy Przedszkolu nr 23 nagrodzony [ZDJĘCIA]

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj