Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu ma swoją ekopracownię [ZDJĘCIA]

ekopracownia sp 4 raciborz
Szkoła Podstawowa nr 4 w Raciborzu ma swoją ekopracownię

Uczniowie zyskali miejsce do prowadzenia zajęć plenerowych. Kluczowym elementem ekopracowni jest przestronna drewniana wiata.

W Szkole Podstawowej nr 4 otwarto drugą w Raciborzu ekopracownię – „Ekoczwórkę pod chmurką”. Szkoła została laureatem pierwszej edycji konkursu na „Ekopracownie pod chmurką” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki dotacji w wysokości 69 991,09 zł i środkom z budżetu miasta w wysokości 17 498,86 zł uczniowie zyskali miejsce do prowadzenia zajęć plenerowych.

- reklama -

Kluczowym elementem ekopracowni jest przestronna drewniana wiata z ławami i stołami przeznaczona do lekcji biologii, geografii, przyrody, chemii, fizyki i plastyki. Duży drewniany stół z ławami umożliwi uczniom wykonywanie zielników czy atlasów. Pod wiatą uczniowie będą mogli dokumentować swoje obserwacje, uzupełniać karty pracy, grać w gry edukacyjne czy wykonywać ćwiczenia z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologicznej i meteorologicznej. W bezpośrednim sąsiedztwie wiaty posadzono krzewy i byliny przyciągające owady. Swoje miejsce znalazły tu też karmniki wykonane przez samych uczniów. Dodatkowo na terenie pracowni założono owocowo-ziołowy mini ogród, w którym uczniowie będą mogli obserwować i pielęgnować posadzone owocowe byliny i krzewy, takie jak czerwona i czarna porzeczka, maliny oraz borówka. Wiosną teren pracowni zostanie ozdobiony dywanem z kwiatów i różnorodnych traw.

Ścianę sali gimnastycznej, do której przylega „Ekoczwórka pod chmurką”, udekorowano rysunkami autorstwa nauczycielki plastyki Pauliny Solich. W ramach projektu zakupiono plansze i gry dydaktyczne oraz zamontowano bezprzewodową stację meteorologiczną umożliwiającą prowadzenie stałych obserwacji pogody. Stacja ta wyposażona jest w termometr, deszczomierz, barometr, higrometr i wiatromierz.

Z okazji otwarcia pracowni odbyło się wspólne sadzenie narcyzów, a dzieci z klasy trzeciej wykonały przedstawienie pt. „Rzepka” Juliana Tuwima.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj