Mieszkańcy Studziennej i Sudoła walczą o bezpieczeństwo na drodze

hulczyńska studzienna
Ul. Hulczyńska w Raciborzu-Studziennej

Konstrukcja ul. Hulczyńskiej i Bogumińskiej nie jest przystosowana do dużego ruchu ciężarówek, tymczasem drogą tą przejeżdża ich kilkaset dziennie, dewastując ją oraz pobliskie budynki.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzielnicy Studzienna w Raciborzu oraz Stowarzyszenie Rozwoju Dzielnicy Sudół w Raciborzu przygotowały petycję w sprawie rozwiązań drogowych i bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowania ulic Opawskiej, Jana Pawła II i Bogumińskiej oraz na ul. Hulczyńskiej w Raciborzu. Otrzymali ją m.in. ministrowie Rafał Weber Rafał, Michał Woś i Paweł Jabłoński, Marszałek Województwa Ślaskiego Jakub Chełstowski i przedstawiciele lokalnych władz.

- reklama -

Chodzi o zaprojektowanie i wykonanie właściwych rozwiązań drogowych oraz zabezpieczenia właściwego poziomu bezpieczeństwa na tzw. mycie oraz na ul. Hulczyńskiej znajdującej się w ciągu drogi krajowej nr 45, która przebiega przez Studzienną i Sudół, w związku ze zwiększającym się natężeniem ruchu. Podpisani mieszkańcy wnoszą o podjęcie działań mających na celu ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych przejeżdżających DK45, dla których droga ta stanowi wygodne połączenie pomiędzy Chałupkami a Opolem, przebudowę skrzyżowania z ul. Opawską przez wykonanie prawoskrętów, lewoskrętów lub budowę ronda oraz zainstalowanie odcinkowego pomiaru prędkości dla samochodów wjeżdżających i wyjeżdżających z Raciborza. Zwracają się także do Miasta Racibórz o zmianę zagospodarowania terenu naprzeciw stacji benzynowej na rogu ul. Opawskiej i Bogumińskiej w celu zabezpieczenia wolnej przestrzeni dla ewentualnych przyszłych rozwiązań komunikacyjnych.

Zdaniem autorów petycji wciąż wzrastające natężenie ruchu na DK45 powoduje, że obecne rozwiązania stają się niewystarczające. – Droga DK 45 jest chętnie wybierana jako przejazd Chałupki – Opole z pominięciem autostrady, ponieważ jest blisko 50 km krótsza w stosunku do przejazdu autostradami A1 i A4, a jednocześnie umożliwia ominięcie opłaty drogowych i stanowi uszczuplenie wpływów do budżetu z tytułu tych opłat. Konstrukcja drogi DK45 w ciągu ul. Hulczyńskiej i Bogumińskiej nie jest przystosowana do takiego ruchu, tymczasem drogą przejeżdża codziennie kilkaset tirów, dewastując jej konstrukcję oraz pobliskie budynki. Istniejące obiekty takie jak restauracja KFC, myjnia samochodowa oraz powstający nowy sklep wielkopowierzchniowy na przeciw KFC powodują utrudnienie dla wjeżdżających i zjeżdżających ze skrzyżowania w kierunku ul. Opawskiej w rejonie omawianego skrzyżowania – piszą.

Poniżej pełna treść petycji. 

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj