Paweł Pieniążek o wojnie w Ukrainie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

pawel pieniazek
Paweł Pieniążek o wojnie w Ukrainie w raciborskiej bibliotece

W swojej książce „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji” Paweł Pieniążek oddał głos zwykłym ludziom, którzy w ciągu jednego dnia musieli zmienić swoje dotychczasowe życie.

Jak wygląda opór Ukraińców w 630 dniu rosyjskiej inwazji? Czy wojna może zespoić państwo? I dlaczego ludzie są w stanie ryzykować własne życie, żeby chronić swój dom? Paweł Pieniążek – ceniony dziennikarz i reporter wojenny, który relacjonuje wydarzenia w Ukrainie z pierwszego frontu walki – był gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

- reklama -

Paweł Pieniążek przebywał na terytorium Ukrainy od stycznia do września 2022 r. W tym czasie relacjonował przebieg zdarzeń dla „Tygodnika Powszechnego”. W swojej książce „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji” oddał głos zwykłym ludziom, którzy w ciągu jednego dnia musieli zmienić swoje dotychczasowe życie i zmierzyć się z wojną, która stała się jednym z największych wyzwań Europy od końca drugiej wojny światowej. Wbrew powszechnej opinii, że wojna niszczy państwa, w przypadku Ukrainy można mówić o niespotykanym poruszeniu zwykłych obywateli, którzy stali się bohaterami, organizując pomoc materialną, transport czy po prostu przygotowując skromny posiłek dla walczących. Na spotkaniu w bibliotece poruszono historię jednej z bohaterek książki – Bohdany Hołub, najbardziej utytułowanej zawodniczki brazylijskiego dżiu-dżitsu w Ukrainie, które zrozumiała, że wojna jest tuż obok i należy się w jakikolwiek sposób zaangażować. Bo za sukcesem ukraińskiego oporu zbrojnego przeciwko rosyjskiej inwazji stoi nie tylko siła militarna, ale oddolne, czasami bardzo skromne, działania milionów obywateli! Spotkanie z Pieniążkiem było także okazją do rozmowy o pracy korespondenta wojennego, kwestiach bezpieczeństwa czy zespole stresu pourazowego.

Książki „Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji”, „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” i „Pozdrowienia z Noworosji” można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj