„Dostawa nie powiodła się”. Uwaga na fałszywe wiadomości!

oszust komputer haker
Fot. pexels.com

Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają e-mail z informacją, że dostawa oczekiwanej przesyłki nie powiodła się.

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi przez oszustów podszywających się pod firmy kurierskie. E-maile o treści „Dostawa nie powiodła się” zawierają szkodliwe linki, a celem oszustów jest kradzież pieniędzy z konta bankowego.

- reklama -

Phishing to rodzaj oszustwa polegający na podszywaniu się pod różne strony, osoby i firmy w celu wyłudzenia danych, np. loginu i hasła, numeru karty płatniczej, numeru CVV karty, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL i różnych innych newralgicznych informacji. Wszystkie te dane mogą posłużyć do kradzieży pieniędzy, tożsamości, a nawet oszukiwania innych w imieniu innej osoby.

Oszuści modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd. Od jakiegoś czasu często podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają e-mail z informacją, że dostawa oczekiwanej przesyłki nie powiodła się. Osoby, które faktycznie oczekują paczki, mogą niczego nie podejrzewać. W wiadomości podany jest link, który, rzekomo prowadzi do chatu z konsultantem.

– Przede wszystkim nie powinniśmy otwierać linków otrzymanych przez nieznane nam osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą pieniędzy – apeluje policja. – Spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne. Zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty. Nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł. Nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania. Zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi np. od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć Twoją przesyłkę. Sprawdź dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie – radzi policja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj