Zmarł Paweł Newerla, pasjonat historii ziemi raciborskiej

pawel newerla
Paweł Newerla

Pasją Pawła Newerli było badanie historii ziemi raciborskiej. Bardzo chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i wielką wiedzą historyczną.

12 stycznia zmarł Paweł Newerla – radca prawny, publicysta, pasjonat historii ziemi raciborskiej. Miał 91 lat.

- reklama -

Paweł Newerla urodził się 24 czerwca 1932 r. w Pietrowicach Wielkich. Z Raciborzem związany był od 1941 r., kiedy zaczął uczęszczać do gimnazjum przy ul. Kasprowicza. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Był radcą prawnym oraz dyrektorem oddziałów Narodowego Banku Polskiego.

pawel newerla
Paweł Newerla na swoim koncie ma liczne publikacje poświęcone ziemi raciborskiej. Fot. arch. red.

Jego wielką pasją było badanie historii ziemi raciborskiej. Jest autorem wielu szkiców i książek na ten temat. Jego najbardziej znaną publikacją są „Dzieje Raciborza i jego dzielnic” wydane przy okazji obchodów 900-lecia pierwszej wzmianki o Raciborzu. Napisał też m.in.: „Pietrowice Wielkie – osiem wieków historii wsi i parafii”, „Opowieści o dawnym Raciborzu”, „Zarys historii Krzanowic”, „Pawłów – Pawlau” czy „Rozwój poczty do 1922 roku na Ziemi Raciborskiej i Rybnicko-Wodzisławskiej”.

Zawsze służył dobrą radą, był otwarty na propozycje i bardzo chętny do dzielenia się swoim doświadczeniem i wielką wiedzą historyczną. W uhonorowaniu jego zasług dla społeczności powiatu raciborskiego w 2009 r. otrzymał Nagrodę Starosty Raciborskiego „Mieszko AD 2008” w kategorii twórczość literacka. W 2012 r. został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Raciborza”, a w 2017 r. jego działalność doceniła rada powiatu, przyznając mu tytuł „Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego”.

Czytaj także: Paweł Newerla o Raciborzu jego dzieciństwa, kinie oraz przystani kajakowej

W 2017 r. odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Newerla” Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj