Kontrole na granicy polsko-słowackiej zakończone

straz graniczna
Śląski Oddział Straży Granicznej zakończył efektywne działania w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej

Straż Graniczna ujawniła 321 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę – pieszo lub ukrywając się w samochodach osobowych i ciężarowych.

Od 3 marca granicę polsko-słowacką znów można swobodnie przekraczać w każdym miejscu – zakończyły się działania kontrolne Straży Granicznej, które trwały od 4 października 2023 r. Decyzję taką podjął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, biorąc pod uwagę ustabilizowanie się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim oraz ustąpienie zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej.

- reklama -

W tym czasie funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG skontrolowali w sumie 108 923 osoby i 69 878 pojazdów. Ujawnili 321 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę – pieszo lub ukrywając się w samochodach osobowych i ciężarowych. Zatrzymano także sześciu przemytników ludzi. W całym minionym roku takich przypadków było 66. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Ponadto 53 cudzoziemców nie spełniało warunków wjazdu do Polski i zostało zawróconych.

Tzw. szlak bałkański, oprócz drogi lądowej, wiedzie także drogą lotniczą z kierunku greckiego. W ramach kontroli dokonywanych na katowickim lotnisku funkcjonariusze ŚlOSG od początku 2023 r. do dnia zakończenia działań ujawnili 157 cudzoziemców, którzy próbowali dostać się w głąb Polski, używając sfałszowanych lub cudzych dokumentów. Ten sposób działania w dalszym ciągu odnotowywany jest podczas dokonywania kontroli na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG podczas prowadzonych działań wspierała Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa oraz żołnierze Wojska Polskiego.

Sytuacja migracyjna będzie na bieżąco monitorowana i w przypadku wzrostu zagrożenia działania kontrolne na granicy mogą zostać wznowione. Jednocześnie SG nadal będzie prowadzić kontrole wewnątrz kraju ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji na głównych szlakach komunikacyjnych i w innych wytypowanych miejscach.

fot. ŚlOSG
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj