Dr Michał Szczepaniak o Izraelu w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Gdyby ziemia Izraela – Palestyna – potrafiła mówić… Dr Michał Szczepaniak w bibliotece

Podczas spotkania dr Szczepaniak dzielił się spostrzeżeniami i wiedzą na temat historii oraz współczesności Izraela i Palestyny.

Jak narodził się Izrael? Ile ma wspólnego z Abrahamem, Mojżeszem i innymi postaciami Biblii? Co kryje w sobie ziemia Izraela? Kiedy skończy się konflikt na Bliskim Wschodzie? Doktor Biblii i przewodnik po Bliskim Wschodzie Michał Szczepaniak odpowiedział na te i inne pytania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu.

- reklama -

Dr Szczepaniak omówił m.in. szerszy kontekst bliskowschodni oraz zachwycił słuchaczy opowieściami o przyrodzie i dziedzictwie regionu. Jego ogromna wiedza w połączeniu z aktorskim talentem ujęły publiczność. Na początku wyjasnił, że „Palestyna” mogła być greckim odpowiednikiem terminu „Izrael” i pochodzić od słowa „palaistes” oznaczającego zapaśnika, przeciwnika. Ten pierwiastek walczącego kraju widać na każdym kroku, bowiem Izrael to prawdziwy fenomen, jeżeli chodzi o militaria oraz armię – na lotnisku cały czas słychać komunikaty o zakazie wnoszenia broni na pokład samolotu, na dworcach kolejowych prześwietlane są bagaże, a zwykłe zakupy w galerii wiążą się z koniecznością kontroli samochodu. Gość biblioteki, który od ponad 12 lat oprowadza grupy po Izraelu, podkreślił jednak, że to przede wszystkim przepiękny kraj, który warto odwiedzić ze względu na bogactwo historyczne, ukształtowanie terenu, niesamowitą przyrodę czy kulturalny tygiel. W kwestii polityki na Bliskim Wschodzie dr Szczepaniak zaznaczył, że naród, który przeżył Holokaust, powinien unikać podobnych tragedii wobec innych narodów.

Gość biblioteki zapowiedział już powrót do Raciborza, aby promować swoją książkę oraz zachęcił do odsłuchania swoich podcastów „Izrael 1001 podróży”.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj