Voice your vision. Młodzież debatowała w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

debata mlodych biblioteka

Uczniowie szkół średnich debatowali nad tezami: ”Należy popierać wykluczenie państw posiadających niski wskaźnik przestrzegania praw człowieka z międzynarodowych wydarzeń sportowych” oraz „Współczesna młodzież nie jest tolerancyjna”.

12 kwietnia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprosiła raciborską młodzież do debaty z okazji Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który przebiega pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. W nieco zmienionej formule debaty oksfordzkiej wystąpiły cztery drużyny, które debatowały nad dwiema postawionymi przez organizatorów tezami.

- reklama -

Debata pierwsza nad tezą ”Należy popierać wykluczenie państw posiadających niski wskaźnik przestrzegania praw człowieka z międzynarodowych wydarzeń sportowych” postawiła przeciw sobie drużynę z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Drużyna propozycji w składzie: Edyta Blokesz, Piotr Martzinek, Vanessa Kapłonek i Oliwia Zgórska broniła postawionej tezy, natomiast drużyna opozycji: Jakub Błaszczyk, Filip Kwaśniak, Beniamin Śliwa i Sonia Śliwa starała się tezę obalić. Oceniającymi wystąpienia drużyn była zgromadzona na sali publiczność. Zarówno przed debatą, jak i po zostało przeprowadzone głosowanie nad tezą, aby mieć możliwość porównania czy argumenty przywołane w debacie wpłynęły na opinię publiczności. Przed debatą zdecydowana większość głosowała za wykluczeniem z imprez sportowych państw łamiących prawa człowieka. Po debacie trzy osoby zmieniły zdanie, co świadczy o trafności przywoływanych przez opozycję argumentów i pierwszą debatę zwyciężyła drużyna opozycji.

Druga debata nad tezą „Współczesna młodzież nie jest tolerancyjna” postawiła naprzeciw siebie drużyny mieszane z I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu i Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu. Drużyna propozycji w składzie Anna Kubiak, Marta Musioł, Tatiana Tomas i Oliwia Zgórska broniła postawionej tezy, natomiast drużyna opozycji w składzie Dominika Jezusek, Vanessa Kapłonek, Ala Kuschnik i Milena Fuks starała się tezę obalić. Głosowanie przed debatą wskazało niemal po równo głosy za i przeciw – osiem osób głosowało za tezą, siedem przeciw, a sześć wstrzymało się od głosowania. Po debacie zdecydowana większość poparła tezę o nietolerancji dzisiejszej młodzieży, co świadczy o tym, że drużyna propozycji przekonała do swoich argumentów więcej osób niż drużyna próbująca udowodnić wysoki poziom tolerancji swojego pokolenia. Pomimo tego wyniku drugą debatę zwyciężyła drużyna opozycji, która zdaniem oceniających lepiej przygotowała się do debaty i zaprezentowała większa swobodę wypowiedzi oraz zaangażowanie w temat.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj