Park im. kpt. Franciszka Stala w Raciborzu przyjazny owadom [ZDJĘCIA]

Park im. kpt. Franciszka Stala Racibórz
Park Stala zmienia się nie do poznania

Dzieci zbudowały ekologiczny płotek z gałęzi drzew wierzby babilońskiej, a także przygotowały domki dla owadów i motyli.

Dzieci z Raciborskiego Szkolnego Zespołu Antysmogowego, czyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Słonecznej Krainy, działają na rzecz adaptacji do zmian klimatu i zwiększenia bioróżnorodności na terenie Raciborza. W tym celu przeprowadziły prace na terenie Parku im. kpt. Franciszka Stala przy ul. Kolejowej.

- reklama -

Przed przystąpieniem do akcji, która odbyła się 12 kwietnia, ekodoradca przedstawił krótką prelekcję, w której poruszył kwestie związane z miejską wyspą ciepła. – Dbanie o parki, które pozostawiły nam w spadku poprzednie pokolenia, szczególnie o pomniki przyrody, powiększanie terenów zielonych oraz zwiększanie bioróżnorodności, znacznie poprawi nam komfort życia w naszym mieście. Wszystkie te działania związane są z adaptacją miasta do zmian klimatu – podkreśla urząd miasta.

Dzieci zbudowały ekologiczny płotek z gałęzi drzew wierzby babilońskiej, który stanowi ochronę roślin bylinowych rosnących w parku przed przypadkowym zdeptaniem czy spacerującymi psami. Gałęzie zostały przywiezione z obcinki drzew z innego terenu i zostały ponownie wykorzystane. Zamontowano też pomalowane przed młodych raciborzan domki dla owadów i motyli, zapraszając w tej sposób do parku owady, aby zapylały rosnące tam kwiaty i pomagały zwalczać szkodniki. Takie domki stanowią dla owadów miejsce na złożenie jaj, kryjówkę przed innymi zwierzętami oraz deszczem i mrozem. Dzieci opisały również ekologiczne drewniane tabliczki z nazwami wszystkich roślin oraz znajdujących się domków i ścieżek, aby mieszkańcy odpoczywający w parku mogli poznać nazwy rosnących tam roślin. Ponadto posadzono pachnące lawendy i trawy, które zachęcą owady do zamieszkania w parku na stałe.

– Wszystkie powyższe prace dzieci ze Szkolnego Zespołu Antysmogowego wykonały z wielkim zaangażowaniem. Edukacja ekologiczna najbardziej przemawia do najmłodszych poprzez wspólne praktyczne działania w terenie z dorosłymi. Nasz park stał się bardziej atrakcyjny, co zdecydowanie zachęca do zatrzymania się i odpoczynku – podsumowuje magistrat.

Czytaj także: Polacy chcą zieleni w centrach miast

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj