Andrzej Stasiuk i jego niesentymentalna podróż nad Bug w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

andrzej stasiuk
Fot. MiPBP w Raciborzu

Podczas spotkania publiczność miała okazję zadać autorowi pytania, m.in. o jego obecność na liście lektur szkolnych czy zainteresowania podróżami.

11 czerwca raciborska biblioteka gościła pisarza Andrzeja Stasiuka, który opowiedział o swojej najnowszej książce „Rzeka dzieciństwa”. W swoim dziele zabiera czytelników w podróż nad Bug, gdzie zgłębia tematy wojny, granicy i mrocznych wspomnień związanych z Bełżcem. Autor podkreśla, że podróż do źródeł jest jednocześnie podróżą do śmierci, a jego najnowsza książka to niesentymentalna wyprawa do krainy dzieciństwa.

- reklama -

To druga wizyta Andrzeja Stasiuka w raciborskiej bibliotece w ciągu ostatniej dekady. W 2014 r. promował tutaj swoją książkę „Wschód”, w której również wracał do wspomnień z dzieciństwa, łącząc je z wyprawą na daleki wschód. Rzeka Bug odgrywa ważną rolę w jego twórczości, będąc symbolem krajobrazu pełnego krwi, zasieków i duchów.

W swojej książce Stasiuk przywołuje opowieści o brutalności dawnego wiejskiego życia, które snuje zjawa Pastusza przy ognisku. Nie ma tu miejsca na sentymentalne opisy kresów – Bug to granica, gdzie niegdyś słychać było ukraińskie disco, a teraz dudni artyleria. Pisarz, związany z Wydawnictwem Czarne, które od lat promuje ukraińską literaturę w Polsce, polecał podczas spotkania „Internat” Serhija Żadana – powieść o wojnie, w której pada niewiele strzałów. Sam Andrzej Stasiuk opisał swoją podróż na front w łotrzykowskim stylu, co pozwala odsłonić grozę wojny na bezpieczny dystans chłopięcej przygody. Aktywnie wspiera on Fundację Linia Frontu, która dostarcza sprzęt medyczny, samochody oraz organizuje szkolenia medyczne dla potrzebujących.

Podczas spotkania publiczność miała okazję zadać autorowi pytania, m.in. o jego obecność na liście lektur szkolnych, zainteresowania podróżami na zachód oraz poczucie spełnienia. Po dyskusji uczestnicy mogli zdobyć autografy oraz podzielić się z pisarzem słowami uznania.

Książki Andrzeja Stasiuka są dostępne do wypożyczenia w Wypożyczalni Głównej oi w filiach biblioteki. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone” dofinansowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj