Festiwal Górnej Odry 2024. Co w programie? [ZDJĘCIA]

bronislaw pirog
Festiwal Górnej Odry 2024

Jubileuszowe Pływadła, koncerty na Zamku Piastowskim, a także w Żorach i Rybniku, warsztaty, animacje dla dzieci i wiele innych wydarzeń w rekordowej liczbie lokalizacji – tak będzie wyglądał Festiwal Górnej Odry.

W dniach 21-23 czerwca odbędzie się Festiwal Górnej Odry – trzydniowe wydarzenie, podczas którego można posłuchać różnych gatunków muzyki, uczestniczyć w warsztatach artystycznych i aktywnościach na świeżym powietrzu, jak również spróbować lokalnej kuchni i zapoznać się z tradycjami regionu. Tegoroczna edycja odbędzie się w rekordowej liczbie lokalizacji, w tym także w Raciborzu i powiecie raciborskim, a jednym z głównych punktów programu będą 25. Pływadła.

- reklama -

Hasło przewodnie Festiwalu Górnej Odry 2024 brzmi „Na fali”. – Myślę, że jesteśmy na fali – fali nagród. Jako marka turystyczna Kraina Górnej Odry jesteśmy zdobywcami nagrody za najlepszy produkt turystyczny w Polsce. W tym roku Minister Sportu i Turystyki przyznał nam tytuł Polskiej Marki Turystycznej – przypomnę, że w Polsce jest tylk dwanaście marek turystycznych, z czego w woj. śląskim są aż cztery. Tak że cieszę się, że Kraina Górnej Odry z tym świętem, z tym festiwalem, który zawsze jest w pierwszy weekend wakacji, dołączyła do tego grona – podkreślił Adam Wawoczny, dyrektor Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Częścią wydarzenia są Pływadła. W tym roku przypada jubileuszowa, 25. edycja spływu. – Rzeki dzielą – Odra łączy, festiwal się rozwija. To się zaczęło wszystko od Pływadeł, myśmy tu z opolskiego przyjechali, żeby wypromować tę rzekę, żeby z niej zniknęły wszystkie te ścieki. I udało się. W ciągu 25 lat rzeka się wyczyściła, jest dobra, fajna, jest masa przystani kajakowych, właściwie nie ma tygodnia, żeby coś się nie działo, rzeka nie zamarza, więc pływamy i zimą. I o to chodziło. Pływanie na beczkach i na styropianach to jest tylko taki teatr, który jest po to, żeby przyciągnąć ludzi, żeby pokazać, że ta rzeka jest bardzo fajna, wspaniale się pływa, są wspaniałe rzeczy po drodze, teatr zieleni praktycznie, coś dla poetów, malarzy, fotografów – zapraszał Bronisław Piróg, pomysłodawca i organizator Pływadeł.

W trakcie festiwalu będą miały miejsce trzy finały. W piątek odbędzie się on w Parku Cegielnia w Żorach (wystąpią m.in. Jarecki i Pocahontaz), w sobotę na Zamku Piastowskim w Raciborzu (koncert Anthony Esca i Wac Toja), a w niedzielę – na Kampusie w Rybniku (Jacuś, Bovska, Sylwia Grzeszczak, Simon Bizon). Różnorodne atrakcje będą czekały także w Łężczoku, gminach Pietrowice Wielkie, Kuźnia Raciborska, Krzyżanowice i Rudnik, w Łukowie Śląskim i Lyskach oraz w miastach Wodzisław Śląski, Radlin, Rydułtowy i Jastrzębie-Zdrój. ZOBACZ PROGRAM [PDF]

 

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj