Od betonu do zrównoważonego rozwoju. Racibórz w Sieci Miast Zielonych [WIDEO]

Partnerska Inicjatywa Miast. Racibórz na konferencji inaugurującej trzecią edycję programu
Partnerska Inicjatywa Miast. Racibórz na konferencji inaugurującej trzecią edycję programu

W ramach działań m.in. odbetonowano fragmenty ul. Ogrodowej i Karola Miarki oraz rozpoczęto prace nad wdrożeniem standardów ochrony przyrody w procesach inwestycyjnych w Raciborzu.

Justyna Szyndler z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz i Ewa Klimaszewska – architekt miejska na zaproszenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jako PIM Alumni wystąpiły z prezentacją osiągnięć Raciborza w projekcie Partnerska Inicjatywa Miast podczas konferencji inaugurującej trzecią edycję. Wydarzenie miało miejsce w dniach 1-3 lipca w Warszawie.

- reklama -

Partnerska Inicjatywa Miast to strategiczny, krajowy projekt wymiany wiedzy, doświadczeń i sieciowania miast w obszarze zrównoważonego rozwoju, który koncentruje się na tworzeniu miast przyjaznych dla dobrostanu człowieka i otoczenia, sprzyja budowaniu odporności na zmiany klimatu i łagodzeniu ich negatywnych skutków. Racibórz należy do Sieci Miast Zielonych PIM. Projekt ten był realizowany w latach 2021-2023, a w ramach opracowanej Miejskiej Inicjatywy Działań wdrożone zostały działania związane ze zrównoważonym rozwojem w mieście przez m.in. utworzenie w Urzędzie Miasta międzywydziałowego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz przeszkolenie urzędników z pojęcia zrównoważonego rozwoju, Agendy Miejskiej ONZ i Krajowej Polityki Miejskiej. Wprowadzono też dodatkowe kryteria oceny wniosków w ramach raciborskiej inicjatywy lokalnej zachęcające wnioskodawców do włączenia zrównoważonych pomysłów do swoich projektów. Ponadto odbetonowano fragmenty ul. Ogrodowej i Karola Miarki oraz rozpoczęto prace nad wdrożeniem standardów ochrony przyrody w procesach inwestycyjnych w Raciborzu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, Banku Światowego, Krajowego Punktu URBACT oraz reprezentanci 29 miast, którzy będą uczestniczyć w trzeciej edycji projektu w ramach sieci: Sieć Miasto Efektywne Energetycznie, Sieć Miasto Kompaktowe oraz Sieć Miasto Dostępnych Mieszkań. Przedstawiciele PIM Alumni, czyli miast, które brały udział w poprzednich edycjach projektu, podzielili się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Oprócz Raciborza swoje osiągnięcia zaprezentowały miasta Malbork i Poznań.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj