Motanki to tradycyjne słowiańskie laleczki, które są szczególnie popularne w Ukrainie.
15 lipca biblioteka w Raciborzu gościła Ninę Burnevich – kijowską artystkę i entuzjastkę ludowego piękna. W ramach warsztatów uczestnicy mieli okazję nauczyć się sztuki tworzenia motanek, czyli tradycyjnych słowiańskich laleczek, które są szczególnie popularne w Ukrainie.
Własnoręcznie wykonana motanka ma przynosić szczęście i chronić przed nieszczęściem. W bibliotece Nina Burnevich opowiedziała o zwyczajach związanych z tworzeniem tych laleczek. Motanki są wykonywane z naturalnych materiałów i, jak sama nazwa wskazuje, są motane – nie używa się do ich tworzenia igieł. Ozdabia się je wstążkami, koralikami, kolorowymi nićmi i koronkami. Miłość do motanek Nina Burnevich odziedziczyła po swojej prababci, która tworzyła te słowiańskie laleczki dla swoich prawnuków. Tradycyjne motanki sprzed lat były znacznie mniej ozdobne i kolorowe, powstawały ze skrawków i resztek materiałów, z których powstawały lalki dla dzieci do zabawy.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone”, który został dofinansowany z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/