Mieszkańcy Lubomi mówią „nie” farmie fotowoltaicznej

Mieszkańcy Lubomi i Syryni protestują przeciwko budowie farmy fotowoltaicznej

Walka mieszkańców o zachowanie dobrostanu przyrody i krajobrazu oraz ochrony swojego dorobku życia przyniosła skutek.

Farma fotowoltaiczna w Lubomi nie powstanie. W niedzielnym referendum przeważająca większość mieszkańców zagłosowała na „nie”.

- reklama -

Elektrownię fotowoltaiczną na terenie gminy chciał zbudować Tauron Zielona Energia. Plany te nie spodobały się mieszkańcom. Jednym z powodów była troska o krajobraz i przyrodę. – Miejsca historyczne, takie jak Kopiec, Grób Bordynowskiej Pani, Biała Droga, Światłowiec, Wielikąt czy Las Tworkowski oraz wskazany pod inwestycję otaczający je kompleks pól i zadrzewienia zachowany dzięki mądrości przeszłych pokoleń do naszych czasów są bezcennym skarbem stanowiącym o pięknie naszej gminy. Zabudowanie instalacją fotowoltaiczną 125 ha pól otaczających te szczególne miejsca bezpowrotnie zniszczy krajobraz i uniemożliwi zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego na znacznie większym obszarze – podkreślali mieszkańcy Lubomi i Syryni w liście przeciwko budowie. Ponadto w ich ocenie inwestycja przyczyni się do znaczącej utraty wartości nieruchomości – domów, działek i biznesów. – Sąsiedztwo, i to bezpośrednie, konstrukcji żelaznych i krzemowych z całą pewnością odbije się – niekorzystnie – na dorobku naszego życia i tego, nie ukrywamy, boimy się równie mocno, co utraty pięknych widoków i czystej przyrody – wskazywali. Zdaniem protestujących tereny pod farmę fotowoltaiczną można wykorzystać w lepszy sposób – na budownictwo, inwestycje komunalne czy rozwój biznesu turystycznego.

24 listopada zostało przeprowadzone referendum w tej sprawie. Frekwencja wyniosła 38,28%, co oznacza, że głosowanie jest ważne. Na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za dopuszczeniem do rozmieszczenia na terenie Gminy Lubomia elektrowni fotowoltaicznych, które wymagają zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy?” odpowiedź „tak” zaznaczyło 3,76% osób, z kolei 96,24% głosujących było na „nie”.

Mieszkańcy odpowiadali również na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za dopuszczeniem do rozmieszczenia na terenie Gminy Lubomia biogazowni, które wymagają zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy?”. Tutaj 14,44% osób było na „tak”, a 85,56% na „nie”.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj