
Nowo narodzonym dziewczynkom najczęściej nadawano imię Hanna, a chłopcom – Antoni.
Urząd Stanu Cywilnego w Raciborzu przedstawił dane za 2025 r. Zestawienie pokazuje zarówno zmiany demograficzne, jak i trendy społeczne widoczne na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy.
W 2025 r. w Raciborzu zarejestrowano 704 urodzenia. Liczba ta pozostaje niższa od liczby zgonów, których odnotowano 790, potwierdzając utrzymującą się tendencję ujemnego przyrostu naturalnego. Dane te wpisują się w ogólnokrajowe i regionalne obserwacje dotyczące starzenia się społeczeństwa i spadku liczby urodzeń.
Wzrosła natomiast liczba zawieranych małżeństw. W minionym roku związek małżeński zawarły 242 pary, podczas gdy w 2024 r. było ich 205. Jednocześnie było też więcej rozwodów. W 2025 r. w Raciborzu odnotowano 123 rozwiązane małżeństwa, podczas gdy rok wcześniej było ich 101.
USC przedstawił również zestawienie najczęściej nadawanych imion nowo narodzonym dzieciom. Wśród dziewczynek największą popularnością cieszyła się Hanna, na którą zdecydowano się 15 razy, a tuż za nią znalazły się Maja (14), Milena, Amelia (po 10), Oliwia, Julia i Emilia (po 9). Wśród chłopców najczęściej wybieranym imieniem był Antoni – 20 razy, a wysokie pozycje zajęli również Jakub, Leon (po 11), Nikodem (10), Maksymilian i Mateusz (po 9).
oprac. /kp/




![Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie [ZDJĘCIA] Świąteczny kiermasz w ruinach zamku w Tworkowie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/kiermasz-wielkanocny-tworkow-krzyzanowice.jpg)
![Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Klocki Lego połączyły pokolenia w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/klub-ojca.jpg)
![Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece [ZDJĘCIA] Ogólnopolski konkurs „Opowieści z Narnii” rozstrzygnięty w bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-plastyczny-opowiesci-z-narnii-biblioteka.jpg)


![„Technologia czułości”. Wystawa malarstwa w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/damian-wojnowski.jpg)


![Trąbka bohaterką kolejnego koncertu umuzykalniającego w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Trąbka bohaterką kolejnego koncertu umuzykalniającego w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)
![Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie [ZDJĘCIA] Samorządy uczniowskie z raciborskich szkół spotkały się w Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/III-Raciborskie-Forum-Samorzadow-Uczniowskich.jpg)


![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)










