Racibórz i Żory mogą poszczycić się obecnością średniowiecznych murów obronnych. W Żorach zostały one poddane gruntownej renowacji, w wyniku której powstał amfiteatr, a także odtworzono fosę wraz z kładką. Racibórz szuka inspiracji, pracując nad utworzeniem Parku Kulturowego.
Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta. Utworzenie parku kulturowego jest szansą na „drugą młodość” dla zabytków, które do tej pory stały w cieniu innych obiektów. Takim elementem mogą być stare mury obronne. Dobrym przykładem są Żory, w których te średniowieczne mury zostały poddane gruntownej renowacji. W jej wyniku powstał amfiteatr, odtworzono też fosę wraz z kładką. W rezultacie powstało miejsce w centrum miasta, gdzie mieszkańcy mogą podziwiać spektakle i koncerty pod chmurką. Żorskie pozostałości dawnych fortyfikacji zostały pięknie oświetlone, przez co stanowią atrakcję także nocą.
Racibórz wprawdzie posiada mniejszą ilość zachowanych obwarowań miejskich, ale mogą one stać się równie ciekawą atrakcją turystyczną. Łączna długość murów w Raciborzu to ok. 73 m, w tym mur przy ul. S. Drzymały (38 m), przy ul. Browarnej (12 m), a także przy ul. Basztowej (22,6 m).
/UM Racibórz oprac. c/