
W ramach podziękowań za wieloletnią współpracę z raciborskimi zapaśnikami prezes MKZ i złoty medalista olimpijski z 1996 r. Ryszard Wolny wręczył medale Polskiego Związku Zapaśniczego za zasługi dla zapasów.
W sobotę swoje 75-lecie świętował Miejski Klub Zapaśniczy Unia Racibórz.
Od wielu dekad zapaśniczy klub z Raciborza jest jednym z najmocniejszych sportowych akcentów ziemi raciborskiej, a regularnie odnoszący sukcesy na zawodach rangi międzynarodowej zawodnicy są dumą miasta. Podczas uroczystych obchodów jubileuszu 75-lecia funkcjonowania klubu wspominano sukcesy trzech pokoleń zawodników.
W ramach podziękowań za wieloletnią współpracę z raciborskimi zapaśnikami prezes MKZ i złoty medalista olimpijski z 1996 r. Ryszard Wolny wręczył medale Polskiego Związku Zapaśniczego za zasługi dla zapasów. Brązowy medal otrzymał Prezdent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.
Sport zapaśniczy, ciężkoatletyczny, ma w Raciborzu już ponad 100-letnią tradycję. Jak podają historycy sportu, w 1909 r. w Raciborzu istniał klub ciężkoatletyczny, w którym Polacy mieli możliwość uprawiania tego sportu. W 1912 r. w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Śląska, w których uczestniczyli raciborzanie Zyrranek i Tomczik. Klub Sportowy Unia Racibórz powstał w 1946 r. jako klub ZEW. Wszystko zaczęło się od piłki nożnej, później powstały inne sekcje, m.in. ciężkoatletyczna – zapasy i ciężary. Sekcja zapaśnicza powstała w 1946 r. w klubie Zryw Racibórz przy Cukrowni. Założyli ją Ernest Starzyński i Maksymilian Bugla.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/





![Sukces tancerek Skazy na ogólnopolskim turnieju w Łańcucie [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/zespol-taneczny-skaza-raciborz.jpg)

![Piknik Na Pograniczu w Gorzycach przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/straz-graniczna-gorzyce-35-lecie.jpg)


![Dziewięć medali dla Łamatorów na Silesian Open Ju-Jitsu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/lamator-raciborz-46.jpg)

![Biblioteka w Rudach zaprosiła dzieci na warsztaty z okazji Dnia Ziemi [ZDJĘCIA] Biblioteka w Rudach zaprosiła dzieci na warsztaty z okazji Dnia Ziemi](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka-rudy-dzien-ziemi.jpg)

![Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/rck-koncert-umuzykalniajacy.jpg)
![Nowoczesne laboratorium dla przyszłych pielęgniarek otwarte w ANS w Raciborzu [ZDJĘCIA] Nowoczesne laboratorium dla przyszłych pielęgniarek otwarte w ANS w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Laboratorium-Biochemii-i-Biofizyki-Fizjologii-oraz-Biologii-ANS-Raciborz.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)







![Raciborski spektakl w drugim etapie ogólnopolskiego przeglądu teatralnego [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Przeznieksztalcenia.jpg)