W ramach podziękowań za wieloletnią współpracę z raciborskimi zapaśnikami prezes MKZ i złoty medalista olimpijski z 1996 r. Ryszard Wolny wręczył medale Polskiego Związku Zapaśniczego za zasługi dla zapasów.
W sobotę swoje 75-lecie świętował Miejski Klub Zapaśniczy Unia Racibórz.
Od wielu dekad zapaśniczy klub z Raciborza jest jednym z najmocniejszych sportowych akcentów ziemi raciborskiej, a regularnie odnoszący sukcesy na zawodach rangi międzynarodowej zawodnicy są dumą miasta. Podczas uroczystych obchodów jubileuszu 75-lecia funkcjonowania klubu wspominano sukcesy trzech pokoleń zawodników.
W ramach podziękowań za wieloletnią współpracę z raciborskimi zapaśnikami prezes MKZ i złoty medalista olimpijski z 1996 r. Ryszard Wolny wręczył medale Polskiego Związku Zapaśniczego za zasługi dla zapasów. Brązowy medal otrzymał Prezdent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.
Sport zapaśniczy, ciężkoatletyczny, ma w Raciborzu już ponad 100-letnią tradycję. Jak podają historycy sportu, w 1909 r. w Raciborzu istniał klub ciężkoatletyczny, w którym Polacy mieli możliwość uprawiania tego sportu. W 1912 r. w Gliwicach odbyły się Mistrzostwa Śląska, w których uczestniczyli raciborzanie Zyrranek i Tomczik. Klub Sportowy Unia Racibórz powstał w 1946 r. jako klub ZEW. Wszystko zaczęło się od piłki nożnej, później powstały inne sekcje, m.in. ciężkoatletyczna – zapasy i ciężary. Sekcja zapaśnicza powstała w 1946 r. w klubie Zryw Racibórz przy Cukrowni. Założyli ją Ernest Starzyński i Maksymilian Bugla.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/