„Sowie opowieści”, „Dziki poradnik przetrwania”, „Kulawa kaczka i ślepa kura” – te i wiele innych tytułów o zwierzętach można znaleźć w raciborskiej bibliotece.
Październik to nie tylko Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, lecz również Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. – Zwierzęta towarzyszą nam na dobre i na złe. Często się zdarza, że dają nam więcej, niż same otrzymują. Nie zapominajmy o prawach zwierząt, a przede wszystkim o ich godnym życiu, bezpieczeństwie i wolności. „Sowie opowieści”, „Dziki poradnik przetrwania”, „Kulawa kaczka i ślepa kura” – te i wiele innych tytułów o zwierzętach można znaleźć w raciborskiej bibliotece – zachęca Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu.
Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach – Agnieszka Graclik
W naszym bezpiecznym, uporządkowanym życiu rzadko myślimy o nieszczęśnikach z drugiego końca łańcucha pokarmowego. A w przyrodzie nie ma zmiłuj – jeśli jesteś mały, musisz kombinować, inaczej cię zjedzą. Mnogość strategii, trików i chytrych forteli jest powalająca, a kreatywność zwierząt w wymyślaniu sposobów na przetrwanie – wprawia w osłupienie.
Wyspa wolności. Sowie opowieści – Eric-Emmanuel Schmitt
Druga część cyklu dla dzieci pt. Sowie opowieści Érica-Emmanuela Schmitta, autora „Oskara i pani Róży”. Lila i Danek, rodzeństwo niesfornych króliczków, nie słucha rodziców i za nic ma wszelkie zakazy. Sowa Minerwa zabiera je pewnego razu na Wyspę Wolności, gdzie na ma żadnych zasad i wszyscy są wolni. Rychło okazuje się, że to tak naprawdę nikomu nie służy. Skruszone króliczki chętnie wracają do domu.
Co zrobi Frania? Akceptacja – Barbara Supeł
Cześć, mam na imię Frania. Mam tyle samo lat, co palców u ręki, czyli pięć. Mam też piętrowe łóżko i starszego brata Ryśka. I jeszcze siostrę Anielkę, ale ona jest dzidzią, więc śpi w pokoju z mamą i tatą. Chodzę do przedszkola (pod warunkiem, że nie mam zielonego kataru). Skoro już się znamy, mogę Wam opowiedzieć, co ostatnio zrobiłam. Wyjechałam z rodzicami na urlop i polubiłam nowego kolegę, choć na początku wcale nie mogłam go zrozumieć. Zadbałam z Ryśkiem o tatę, który źle się czuł (i był całkiem zielony). Chciałam pływać jak syrenka, a pływałam jak żabka (no i co z tego, i tak było super).
Co zrobi Frania? Asertywność – Barbara Supeł
Cześć, mam na imię Frania. Mam tyle samo lat, co placów u ręki, czyli pięć. Mam też piętrowe łóżko i starszego brata Ryśka. I jeszcze siostrę Anielkę, ale ona jest dzidzią, więc śpi w pokoju z mamą i tatą. Chodzę do przedszkola (pod warunkiem, że nie mam zielonego kataru).
Kulawa kaczka i ślepa kura – Ulrich Hub
Trafiła się ślepej kurze… kaczka. I to kulawa! Ulrich Hub, mistrz zabawnych i mądrych zwierzęcych historii, powraca z przewrotną opowieścią o podążaniu za marzeniami. Wielki świat jest bardzo niebezpieczny. Dlatego samotna kulawa kaczka nigdy dotąd nie wypuszczała się poza swoje podwórko. Ale pewnego dnia niespodziewanie pojawia się u niej ślepa kura. Nowa znajoma okazuje się pełna animuszu, a na dodatek ma śmiały plan: chce odnaleźć miejsce, gdzie spełniają się sekretne marzenia. Co więcej, proponuje, żeby kaczka towarzyszyła jej w tej wyprawie jako przewodniczka! Tylko czy kaczka znajdzie w sobie dość odwagi, żeby wybrać się w nieznane? Jak przystało na książkę Ulricha Huba, Ślepa kura i kulawa kaczka to nie tylko zabawni zwierzęcy bohaterowie, błyskotliwe dialogi i zaskakujące zwroty akcji. To także opowieść o samotności, o sile wyobraźni i o niezwykłej przyjaźni, która dodaje skrzydeł i otwiera oczy. A dzięki pełnym wyrazu rysunkom Jörga Mühlego przygody dwóch pierzastych bohaterek bawią i poruszają jeszcze bardziej!
Otwieramy sklepik. Czytam sobie. Poziom 2 – Rafał Witek
Ela, Hela i Mela to koleżanki z placu zabaw. Ich głowy są pełne wspaniałych pomysłów, a ręce – pełne roboty! Gdy postanawiają otworzyć sklepik, praca wre – jest tyle rzeczy do zrobienia! Nazwa, szyld i logo, lada, kasa i towar… Za to zabawa jest znakomita!
Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy.
Zgodne z zaleceniami metodyków.
Kura Krystyna i jej banda. Czytam sobie. Poziom 1 – Justyna Bednarek
Kura Krystyna to dyrektorka zagrody „Stokrotka”. Jest ruda, grubiutka i mądra! Cieszy się szacunkiem i sympatią wszystkich mieszkańców. Dlatego kiedy wpada w tarapaty, indyk i kogut nie wahają się ani chwili, by jej pomóc.
Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu.
Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.
Nasza pani supermenka. Czytam sobie. Poziom 3 – Ewa Nowak
Nie wszyscy uczniowie mają szczęście – niektórych uczy pani Nudzińska, najnudniejsza osoba w całej szkole. Nie zasnąć na jej lekcji to wielka sztuka. Jednak po wakacjach w klasie zjawia się nowa nauczycielka, a uczniów czeka wielka niespodzianka – a właściwie cała seria dziwacznych niespodzianek! Połykam strony to trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/