Zmarł Mirosław Hermaszewski. Pierwszy polski kosmonauta miał 81 lat

Mirosław Hermaszewski opowiadał w 2011 r. w Raciborzu o swojej największej życiowej przygodzie. Fot. arch. red.

Mirosław Hermaszewski był gościem Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego Wiatraki, a także wystąpił w filmie przygotowanym z okazji koncertu charytatywnego Gwiazdka Serc.

12 grudnia zmarł Mirosław Hermaszewski – pierwszy polski kosmonauta. Miał 81 lat.

- reklama -

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 r. w Lipnikach na Wołyniu. Po wojnie w ramach tzw. repatriacji jego rodzina została przesiedlona do Wołowa na Dolnym Śląsku. W 1961 r. rozpoczął naukę w Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego. Po jej ukończeniu otrzymał stopień podporucznika, zdobył kwalifikację pilota samolotów odrzutowych 3 klasy i został przydzielony do pułku obrony powietrznej w Poznaniu. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. Służył w wojskach obrony powietrznej kraju, jako dowódca eskadry w Słupsku, zastępca dowódcy pułku w Gdyni oraz dowódca 11. pułku myśliwców we Wrocławiu.

W 1976 r. Mirosław Hermaszewski trafił do grupy kandydatów na kosmonautów w ramach międzynarodowego programu Interkosmos utworzonego przez ZSRR i rozpoczął szkolenie w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. 27 czerwca 1978 r. razem z Piotrem Klimukiem wyleciał na orbitę okołoziemską statkiem Sojuz 30. Na pokład zabrał ze sobą m.in. flagę i godło państwowe PRL, fotografie Edwarda Gierka i Leonida Breżniewa, ziemię z pól Lenino i Warszawy oraz miniaturowe wydania „Manifestu Komunistycznego”. W kosmos z Hermaszewskim poleciała także kopia pierwszej księgi „O obrotach ciał niebieskich” oraz rysunki systemu słonecznego Mikołaja Kopernika. Jako wyposażenie osobiste zabrał zaś m.in. miniaturowe wydanie „Pana Tadeusza”. W czasie misji 126 razy okrążył ziemię. Astronauci wrócili na ziemię 5 lipca.

Mirosław Hermaszewski gościł w Raciborzu w 2011 r. – Dokładnie 10 lat temu miałem zaszczyt bliżej poznać generała Mirosława Hermaszewskiego podczas kolacji w Raciborzu po wykładzie w ramach Festiwalu Wiatraki. Wówczas to był gościem festiwalu podróżniczego jako Polak, który odbył najdłuższą podróż. Następstwem tego spotkania było nakręcenie z nim materiału filmowego w Centrum Kosmonautyki w Warszawie. W moim programie pan Mirosław Hermaszewski mówił o gwiazdach w kontekście koncertu charytatywnego Gwiazdka Serc. Tym razem wystąpił w roli Polaka, który był najbliżej gwiazd… PS. Do dziś przechowuję wizytówkę naszego kosmonauty, na którym odręcznie wpisał swój prywatny numer telefonu… Ukłony i wyrazu szacunku, panie generale – wspominał rok temu Ireneusz Burek, właściciel portalu raciborz.com.pl.

Akcja wspomnianego filmu przygotowanego przez firmę Raciborskie Media rozgrywała się w umownym Centrum Dowodzenia koncertu Gwiazdka Serc, gdzie trwały ostatnie przygotowania oraz ostateczny dobór artystów. Pojawili się w nim m.in. Marcin Daniec i kabaret Hrabi, a zaskoczeniem dla publiczności było właśnie połączenie z Centrum Kosmicznym w Warszawie, gdzie dyżur pełnił Mirosław Hermaszewski.


oprac. /kp/
- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj