Wystawa „My, Polacy. O polskości Śląska” w Raciborzu otwarta [ZDJĘCIA]

Wystawa „My, Polacy. O Polskości Śląska” w Raciborzu otwarta

Wystawa „My, Polacy. O polskości Śląska” opowiada o polskich wątkach w historii Śląska i prezentuje biogramy osób dla polskości Śląska zasłużonych lub o niej świadczących.

18 kwietnia na skwerze ks. prałata Stefana Pieczki w Raciborzu otwarto wystawę „My, Polacy. O polskości Śląska”. Następnie w Domu Kultury Strzecha odbyła się promocja publikacji o tym samym tytule oraz spotkanie z jej autorami.

- reklama -

W imieniu organizatorów wystawy, czyli Towarzystwa Projektów Edukacyjnych, Miasta Racibórz oraz Raciborskiego Centrum Kultury, w uroczystości udział wzięli prof. Franciszek Marek, prezes Paweł Zarzycki i Bolesław Bezeg z Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, zastępca prezydenta Raciborza Dawid Wacławczyk i dyrektor RCK Joanna Maksym-Benczew. W otwarciu uczestniczyli również harcerze z Raciborskiego Środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, młodzież z Technikum nr 1 im. Księżnej Eufemii Raciborskiej oraz mieszkańcy miasta. Podczas wystąpień zabrzmiały słowa dotyczące ponad 1000-letniej historii Polski świadczące o polskości Śląska, od Piastów po czasy nam najbliższe oraz o walorze edukacyjnym wystawy.

Otwarcie i promocja wystawy „My Polacy. O polskości Śląska” w Raciborzu

Prezentacja jest swego rodzaju streszczeniem wydanej przez warszawskie Towarzystwo Projektów Edukacyjnych książki pod tym samym tytułem, będącej efektem zrealizowanego w 2022 r. projektu „Polskość Śląska”. Promocja publikacji odbyła się tego samego dnia w Strzesze, w miejscu, w którym siedzibę miał miało między innymi Rodło i w którym skupiała się działalność polska w czasach pruskich i niemieckich. Na tym wydarzeniu pojawili się też uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Raciborzu. Zgromadzeni mieli okazję do obejrzenia filmu, który prezentował dzieje Śląska na przestrzeni wieków, a następnie wystąpili autorzy publikacji, prof. Franciszek Marek, prof. Mariusz Patelski i Bolesław Bezeg oraz Paweł Zarzycki. Podczas rozmowy pojawiły się już jedynie raciborskie wątki ze słynnym pierwszym zdaniem w języku polskim „Gorze szą nam stało” zapisanym w klasztorze dominikanów przez Wincentego z Kielczy. Panowie skonstatowali, że raciborzanie mogą być dumni z historii swojego miasta.

W internecie można też wysłuchać płyty „My, Polacy! O polskości Śląska” stworzonej przez Darka Malejonka we współpracy ze znanymi artystami: https://open.spotify.com/album/1Q2lwn7CdWSMfIryJZafe2.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj