- This event has passed.
Warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych w GCK Nędza 15 grudnia
15 grudnia 2023 16:00 - 18:00
20złDawniej ozdoby choinkowe wykonywano w domach z dostępnych materiałów takich jak skrawki materiału, bibułki, sreberka po cukierkach, słoma, drewniane wióry, wydmuszki i orzechy.
15 grudnia Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprasza do sali na parterze przy ul. Strażackiej 2 w Nędzy, gdzie w godz. 16:00-18:00 odbędą się warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych. Uczestnicy wykonają własnoręcznie przepiękne ozdoby ze słomy i kolorowych łubków drewnianych, które będzie można zabrać do domu, by udekorować nimi swoją tegoroczną choinkę. Zajęcia poprowadzi etnolożka i rękodzielniczka Dobrawa Skonieczna-Gawlik.
Koszt udziału: 20 zł od dziecka (zapisy w parach wielopokoleniowych, np. mama plus dziecko/dzieci). Zapisy telefonicznie pod numerem 506 141 501.
Ozdoby wykonywane ze słomy i drewnianych wiórów były wyjątkowo piękne. Pierwsze lekkie w naturalnym kolorze, drugie wielokolorowe, ażurowe przez cały okres godów zdobiły zielone drzewko. Słomiane serduszka, gwiazdki i kółeczka powstawały za pomocą odpowiedniego łączenia słomek za pomocą sznurka techniką stosowaną podczas wyplatania np. koszyków. Wykonywano je z pojedynczych słomek lub też ze słomek zaplecionych w warkocze. Z łubów, czyli cienkich drewnianych pasków, początkowo wierzbowych, dębowych, lipowych później osikowych poddanych procesowi farbowania, robiono kolorowe ptaki, kwiaty, rozety, serduszka i gwiazdki.
Dobrawa Skonieczna–Gawlik to etnolog, etnograf, kustosz. Od 2006 r. prowadzi zajęcia, warsztaty i pokazy wikliniarskie, a także badania etnograficzne związane z plecionkarstwem, przygotowuje artykuły związane z historią i współczesnym obrazem plecionkarstwa polskiego. Od 2007 r. bierze udział w Ogólnopolskich Plenerach Wikliniarskich organizowanych przez Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu oraz Ogólnopolskim Konkursie Plecionkarskim im. Jana Bartosiewicza. Wykonane prace poplenerowe (według projektów Bartosza Gawlika) znajdują się w zbiorach Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, eksponowane są na wielu wystawach w całej Polsce znajdują się także w kolekcjach prywatnych. W 2017 r. praca wykonana według projektu Bartosza Gawlika zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plecionkarskim im. Jana Bartosiewicza Nowym Tomyślu. W roku bieżącym wraz z Bartoszem Gawlikiem (praca zespołowa) otrzymała srebrny medal w I Mistrzostwach w Wyplataniu Nowy Tomyśl 2018 w kategorii „Abstrakcyjna forma dekoracyjna”.
fot. freepik.com
oprac. /kp/
– reklama –