
Dane pokazują jasny podział ról w polskich domach – podczas gdy 98% ojców dzieci w wieku 1–3 lata pracuje, wskaźnik ten wśród matek wynosi zaledwie 62%.
Przed uruchomieniem programu „Aktywny Maluch” do żłobków uczęszczało niespełna 18% dzieci, co stanowi wynik znacznie niższy niż w Niemczech, gdzie wskaźnik ten wynosi od 30% do ponad 50%. Niemiecka reforma systemu opieki nad dziećmi zmniejszyła lukę w zarobkach matek o 4,5 p.p., a sama rozbudowa żłobków odpowiadała za ponad połowę całkowitej poprawy sytuacji dochodowej kobiet. Lepszy dostęp do żłobków pozwolił matkom na utrzymanie zatrudnienia w dobrze płatnych firmach i zapobiegł przechodzeniu na niskie wymiary czasu pracy w gorszych branżach.



![„Śląsk niezatarty” w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Beatą i Pawłem Pomykalskimi [ZDJĘCIA] „Śląsk niezatarty” w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Beatą i Pawłem Pomykalskimi](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/beata-pawel-pomykalscy.jpg)
![Anną Kańtoch o kulisach pisania kryminałów w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA] Anną Kańtoch o kulisach pisania kryminałów w bibliotece na Ostrogu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/anna-kantoch.jpg)
![Rudy stolicą polskiego kryminału. Spotkanie z Agnieszką Peszek i Maciejem Kaźmierczakiem [ZDJĘCIA] Rudy stolicą polskiego kryminału. Spotkanie z Agnieszką Peszek i Maciejem Kaźmierczakiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/biblioteka-rudy-spotkanie-z-pisarzami-6.jpg)
![Sztuka pięknego pisania nie odchodzi do lamusa. Konkurs w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/konkurs-pieknego-pisania-kaligrafia.jpg)
![Jak sprzątać ekologicznie? Warsztaty w bibliotece w Ocicach [ZDJĘCIA] Jak sprzątać ekologicznie? Warsztaty w bibliotece w Ocicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/ekosprzatanie-biblioteka-ocice.jpg)



![Przedszkolaki odkrywały tajemnice raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Przedszkolaki odkrywały tajemnice raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/05/przedszkolaki-biblioteka.jpg)





![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)




