
Coraz większe znaczenie zyskują kompetencje związane z analizą danych czy sztuczną inteligencją, podczas gdy maleje zapotrzebowanie na zawody opierające się na wykonywaniu rutynowych i powtarzalnych czynności.
Z najnowszego „Barometru rynku pracy” wynika, że prawie 40% pracujących Polaków rozważa zmianę swojego zawodu. Choć wskaźnik ten minimalnie spadł w porównaniu do ubiegłego roku, zainteresowanie zmianą ścieżki kariery wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Gotowość do całkowitego przebranżowienia jest najwyższa wśród osób, które obawiają się utraty aktualnego zatrudnienia lub już planują zmianę pracodawcy. Eksperci zauważają, że pracownicy coraz częściej myślą o karierze długoterminowo, chcąc dostosować swoje kompetencje do rozwijających się technologii.





![Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć [ZDJĘCIA] Biblioteczne kluby zakończyły sezon. Czerwiec pełen spotkań i kreatywnych zajęć](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/biblioteka-kluby.jpg)
![XXVII Pływadła w Raciborzu w ramach Festiwalu Górnej Odry [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/plywadla-2026-60.jpg)
![Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczone w Raciborzu [ZDJĘCIA] 50 lecie pozycia malzenskiego raciborz usc](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/50-lecie-pozycia-malzenskiego-raciborz-usc.jpg)



![Raciborska biblioteka zaprosiła dzieci do świata „Opowieści z Narnii” [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka zaprosiła dzieci do świata „Opowieści z Narnii”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka.jpg)

![Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek [ZDJĘCIA] Wakacyjne podróże po literaturze rozpoczęte od detektywistycznych zagadek](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/06/lato-z-biblioteka-14.jpg)




![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)


