
19 listopada w Senacie w Warszawie została otwarta wystawa "900 lat Raciborza", zorganizowana z inicjatywy senatora Tadeusza Gruszki.
Wystawę otworzył marszałek Bogdan Borusewicz. Na otwarcie przybyli m.in. prezydent Raciborza Mirosław Lenk, starosta raciborski Adam Hajduk, poseł Henryk Siedlaczek, a także radni z Rady Miasta Racibórz oraz Rady Powiatu Raciborskiego. Po wystawie oprowadzała dyrektor Muzeum w Raciborzu Joanna Muszała-Ciałowicz.

Wystawa „Racibórz – historia i współczesność” wpisuje się w tegoroczny jubileusz obchodów 900 lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Raciborzu w źródłach historycznych – Kronika Galla Anonima 1108 r. Wystawa ma na celu ukazanie Raciborza – bardzo ważnego miasta, na skrzyżowaniu traktów handlowych (m. in. szlaku bursztynowego, szlaku ze wschodu w kierunku Wrocławia, szlaku z Moraw), miasta które było siedzibą księstwa, ważnym ośrodkiem politycznym, administracyjnym, kulturalnym, gospodarczym i handlowym, dynamicznie rozwijającym się przez całą swoją historię. Racibórz jest jednym z najstarszych miast polskich, uzyskał prawa miejskie przed 1217 r. Wszystkie epoki zapisały się w nim bogatą historią, sztuką i kulturą, której część zachowała się do dzisiaj. To jedno z najbardziej zielonych miast śląskich przyciąga swoimi walorami wielu odwiedzających. Racibórz współczesny jest miastem bardzo atrakcyjnym pod względem historycznym, kulturowym i przyrodniczym, gdzie troska o poszanowanie reliktów przeszłości, dziedzictwa wielowiekowej i wielokulturowej spuścizny jest jednym z najważniejszych celów.

Na ekspozycji są prezentowane zabytki archeologiczne z okresu neolitu, epoki brązu i żelaza, stanowiące dowody na osadnictwo pradziejowe na terenach miasta. W dalszej kolejności naczynia z okresu średniowiecza, świadczące o wysokiej kulturze materialnej mieszkańców. Wyeksponowane zostaną również kopie unikatowych pieczęci władców Raciborza wywodzących się z dynastii Piastów i czeskich Przemyślidów, pieczęci miejskich z okresu od 1224 r. do 1850 r., fotokopie dokumentów pergaminowych, m.in. statut najwcześniej założonego na Górnym Śląsku Raciborskiego Bractwa Literackiego, dokumentów dotyczących działalności Rady Miasta Raciborza z okresu od 1343 r. do 1700 r. oraz kart graduału dominikańskiego spisanego w Raciborzu w XV w. Przedstawione zostaną również fotografie najwcześniejszych monet: denara brakteatowego z drugiej połowy XII w. i halerzy miasta Raciborza z XV w. Okres nowożytny będzie zilustrowany litografiami (kopie) z widokami miasta i zamku raciborskiego, planem Raciborza i okolic z XVIII w. Wystawa zostanie wzbogacona reprodukcjami kilkudziesięciu historycznych pocztówek z widokami charakterystycznych miejsc Raciborza z przełomu XIX i XX w. na tle współczesnych fotografii miasta.

Duża część ekspozycji – przygotowanej przez muzeum w Raciborzu w większości z własnych zbiorów, a także ze zbiorów archiwów państwowych we Wrocławiu i w Katowicach oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu – była już prezentowana jako wystawa czasowa w muzeum w Raciborzu.

/k/
Fot. Marek Krakowski






![Nocne rozgrywki na zakończenie ferii na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/noc-z-grami-bez-pradu-gry-planszowe-stacja-mlodych.jpg)






![Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej [ZDJĘCIA] Ponad 15 litrów krwi podczas akcji w raciborskim oddziale Straży Granicznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/slosg-straz-graniczna-krwiodawstwo.jpg)
![Komiksy, klocki i gry planszowe. Tak wyglądały ferie w filiach bibliotecznych [ZDJĘCIA] Komiksy, klocki i gry planszowe. Tak wyglądały ferie w filiach bibliotecznych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/komiksowe-ferie-biblioteka.jpg)
![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)
![Wernisaż wystawy podopiecznych Magdaleny Franicy w raciborskim Urban Labie [ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy podopiecznych Magdaleny Franicy w raciborskim Urban Labie](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/warsztatownia-magdaleny-franicy.jpg)






![Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci” [ZDJĘCIA] Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-biblioteka-raciborz.jpg)
![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)