Trzydniowa impreza rozpoczęła się 19 listopada. W drugi dzień festiwalu odbyło się spotkanie z Gają Grzegorzewską i Markiem Harnym oraz zabawa literacka.
Natomiast pierwszego dnia miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Młodzi detektywi na tropie" oraz spotkanie z Kazimierzem Szymeczko.
Wczorajsze spotkanie z pisarzami Gają Grzegorzewską i Markiem Harnym prowadził Wojciech Piotr Kwiatek. Przybyło na nie sporo osób i to nie tylko młodzież, gdyż starszych miłośników kryminału nie zabrakło. Spotkanie miało charakter wywiadu, a nawet luźnej rozmowy. Autorzy opowiadali skąd czerpią inspirację, jak zaczęła się ich przygoda z kryminałem, niestety – mimo próśb czytelników – nie dali się namówić na uchylenie rąbka tajemnicy następnych powieści. Uczestnicy mogli również zobaczyć prezentację multimedialną, dotyczącą historii festiwalu oraz wziąć udział w zabawie literackiej opartej na klasyce kryminału
Gaja Grzegorzewska urodziła się w 1980 roku w Krakowie. Jak mówi – po ukończeniu VIII LO i kilku nieudanych próbach zrealizowania marzeń zdecydowałam się na studia filmoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę zakończyłam pracą magisterską na temat serialu Sex and the City ("Seks w wielkim mieście"). Równocześnie pracowałam jako recepcjonistka, naganiałam turystów do hotelu, pracowałam w Teatrze Groteska w Krakowie i jako kelnerka. Już w podstawówce zaczęła przejawiać zainteresowanie różnymi dziedzinami sztuki. – Na początku były to przede wszystkim filmy. Dużą popularnością cieszył się dwuodcinkowy serial o transwestycie Bogdanie ("Bogdan i tajemnicza komnata" oraz "Bogdan i zamek magika"). W liceum porzuciłam film dla literatury. Powstały wtedy takie utwory jak scenariusz opowiadający o angielskich wampirach mieszkających na Litwie oraz wieloaktowy dramat, w którym okazywało się, że prawie wszyscy koszykarze NBA to geje. W ciągu tych płodnych lat powstało także wiele komiksów, obrazów, niedokończonych książek i opowiadań. Mam trzynastoletniego rudego kota – opowiada. Jest autorem takich kryminałów jak "Żniwiarz" oraz "Noc z czwartku na niedzielę".
Marek Harny urodził się w 1946 w Zabrzu. Wychował się w Nowym Sączu. Jest absolwentem studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Od roku 1989 mieszka w Krakowie. Zadebiutował w roku 1975 tomem opowiadań „Unieś mnie, wielki ptaku”, za który otrzymał nagrodę literacką im. Stanisława Piętaka. Jest autorem "Kraina naszej tęsknoty", "Góry są w nas", "Lekcja miłości", "Pismak", "Samotność wilków", "Urodzony z wiatru", "Wszyscy grzeszą", "Zdrajca". Jak opowiada – Los zrządził, że korzeniami tkwiąc w Beskidach, dorastałem na czarnym Śląsku. Nie chciałem uchodzić za „gorola”, ale w sklepie nigdy nie przeszło mi przez gardło „prosza wurst”. Odtąd nie lubię identyfikować się z żadną grupą. W stosownym wieku nie chciało mi się uczyć, więc parę lat robiłem za fizycznego w kopalni siarki. Wyleczyło mnie to z sentymentu do klasy robotniczej. Kiedy wydałem pierwszą książkę, znalazłem pracę w gazecie i wkrótce wyzbyłem się złudzeń, że czwarta władza jest lepsza od trzech pozostałych. Zamieszkałem w Krakowie, bo spodobało mi się, że w tym mieście wszędzie można dojść piechotą. Czar prysł, kiedy się przekonałem, że i tu w rzeczywistości rządzą cykliści.
Program festiwalu na dzisiaj:
10.00 i 11.45 Na tropie tajemnicy – jak to opisać? jak narysować? -warsztaty literacko-plastyczne
Prowadzą : Beata Ostrowicka i Joanna Zagner-Kołat
17.00 Serwal, Marika i inni- spotkanie z Krzysztofem Kotowskim, prowadzi: Wojciech Piotr Kwiatek
19.00 Noc w bibliotece czyli Panna Marple na tropie –wieczór filmowy z Agathą Christie
Patronat medialny sprawuje również raciborz.com.pl
/KJ/