Wystawa „900 lat Raciborza” już w Senacie

19 listopada w Senacie w Warszawie została otwarta wystawa "900 lat Raciborza", zorganizowana z inicjatywy senatora Tadeusza Gruszki.

- reklama -

Wystawę otworzył marszałek Bogdan Borusewicz. Na otwarcie przybyli m.in. prezydent Raciborza Mirosław Lenk, starosta raciborski Adam Hajduk, poseł Henryk Siedlaczek, a także radni z Rady Miasta Racibórz oraz Rady Powiatu Raciborskiego. Po wystawie oprowadzała dyrektor Muzeum w Raciborzu Joanna Muszała-Ciałowicz.

 

 

Wystawa „Racibórz – historia i współczesność” wpisuje się w tegoroczny jubileusz obchodów 900 lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Raciborzu w źródłach historycznych – Kronika Galla Anonima 1108 r. Wystawa ma na celu ukazanie Raciborza – bardzo ważnego miasta, na skrzyżowaniu traktów handlowych (m. in. szlaku bursztynowego, szlaku ze wschodu w kierunku Wrocławia, szlaku z Moraw), miasta które było siedzibą księstwa, ważnym ośrodkiem politycznym, administracyjnym, kulturalnym, gospodarczym  i handlowym, dynamicznie rozwijającym się przez całą swoją historię. Racibórz jest jednym z najstarszych miast polskich, uzyskał prawa miejskie przed 1217 r. Wszystkie epoki zapisały się w nim bogatą historią, sztuką i kulturą, której część zachowała się do dzisiaj. To jedno z najbardziej zielonych miast śląskich przyciąga swoimi walorami wielu odwiedzających. Racibórz współczesny jest miastem bardzo atrakcyjnym pod względem historycznym, kulturowym i przyrodniczym, gdzie troska o poszanowanie reliktów przeszłości, dziedzictwa wielowiekowej i wielokulturowej spuścizny jest jednym z najważniejszych celów.

 

 

Na ekspozycji są prezentowane zabytki archeologiczne z okresu neolitu, epoki brązu i żelaza, stanowiące dowody na osadnictwo pradziejowe na terenach miasta. W dalszej kolejności  naczynia z okresu średniowiecza, świadczące o wysokiej kulturze materialnej mieszkańców. Wyeksponowane zostaną również kopie unikatowych pieczęci władców Raciborza wywodzących się z dynastii Piastów i czeskich Przemyślidów,  pieczęci miejskich z okresu od 1224 r. do 1850 r., fotokopie dokumentów pergaminowych,  m.in. statut najwcześniej założonego na Górnym Śląsku Raciborskiego Bractwa Literackiego,  dokumentów dotyczących działalności Rady Miasta Raciborza  z okresu od 1343 r. do 1700 r. oraz kart graduału dominikańskiego spisanego w Raciborzu w XV w.  Przedstawione zostaną również fotografie najwcześniejszych monet: denara brakteatowego z drugiej połowy XII w. i halerzy miasta Raciborza z XV w. Okres nowożytny będzie zilustrowany litografiami (kopie) z widokami miasta i zamku raciborskiego, planem Raciborza i okolic z XVIII w.  Wystawa zostanie wzbogacona reprodukcjami kilkudziesięciu historycznych pocztówek z widokami charakterystycznych miejsc Raciborza z przełomu XIX i XX w. na tle współczesnych fotografii miasta.

 

 

Duża część ekspozycji – przygotowanej przez muzeum w Raciborzu w większości z własnych zbiorów, a także ze zbiorów archiwów państwowych we Wrocławiu i w Katowicach oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu – była już prezentowana jako wystawa czasowa w muzeum w Raciborzu.

 

Wystawa będzie trwała tydzień

 

/k/

Fot. Marek Krakowski

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here