
Józef Karol Pluta podkreślił, że od momentu reaktywacji misją bracta jest nie tylko kultywowanie dawnych zwyczajów, ale także promowanie wartości patriotycznych, obywatelskich i historycznych.
23 maja Muzeum w Raciborzu stało się miejscem uroczystych obchodów 20-lecia Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jubileusz zgromadził członków organizacji, lokalne władze oraz sympatyków, którzy wspólnie celebrowali dwie dekady pielęgnowania tradycji i wartości patriotycznych.
Uroczystości otworzył Hetman Bractwa i Europejski Król Historycznych Strzelców Józef Karol Pluta, który podsumował dotychczasową działalność grupy, dziękując wszystkim zaangażowanym za pasję i wierność tradycji. Podkreślił, że od momentu reaktywacji Bractwa w 2005 r. jego misją jest nie tylko kultywowanie dawnych zwyczajów, ale także aktywne promowanie wartości patriotycznych, obywatelskich i historycznych, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.
Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz podziękował Bractwu za ich wieloletnie zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Zaznaczył, że nieustannie uświetnia ono miejskie i państwowe uroczystości swoimi salwami armatnimi, nadając im wyjątkowy i podniosły charakter. Podkreślił również ogromne znaczenie pielęgnowania tradycji, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wartości historyczne i patriotyczne stanowią fundament tożsamości lokalnej i narodowej.
W ramach obchodów otwarto wystawę pt. „Historia Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego”. Ekspozycja prezentuje bogactwo brackich pamiątek, w tym unikatowe dokumenty, fotografie, odznaki, tarcze strzeleckie, elementy umundurowania, broń oraz imponującą replikę historycznego działa, która stanowi symbol brackiego ducha i tradycji. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum.
Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie rozpoczęło swoją działalność w 2005 r. Pierwsze Walne Zebranie Członków odbyło się 30 marca 2005 r. Wybrano wówczas władze stowarzyszenia. Prezesem Zarządu–Hetmanem został Józef Karol Pluta, a jego zastępcą – Strażnikiem Tradycji i Honoru – Marian Stanisław Zawisła. Bractwo liczyło wówczas 16 członków. W statucie organizacji znalazł się unikatowy w skali kraju Kodeks Honorowy.
16 września 2005 r. zorganizowano Chrzest Ogniowy, podczas którego zatwierdzono wizerunek godła. Strzelania odbywały się na miejskiej strzelnicy przy ul. Łąkowej. W kwietniu 2006 r. Bractwo uzyskało lokal przy pl. Króla Władysława Jagiełły 5/17, który po remoncie stał się siedzibą o nazwie „Klub pod Kokotem”. Obiekt ten służy jako miejsce spotkań i przechowywania pamiątek, a Raciborski Oddział PTTK wpisał go na listę obiektów wartych zwiedzania.
18 września 2006 r. Marian S. Zawisła („Słoneczko”) został pierwszym Królem Kurkowym odrodzonego Bractwa. W czasie uroczystości, która odbyła się w Muzeum w Raciborzu (co stało się później tradycją), zatwierdzono klejnoty, odznaki i weksylia Bractwa.
7 czerwca 2007 r. RKBS dołączyło do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, a tym samym stało się częścią Europejskiego Związku Strzelców Historycznych (EGS), który zrzesza około 6 mln członków. W 2008 r., z okazji 90-lecia Raciborza, w turnieju honorowym wziął udział książę Raciborski Franz Albrecht IV.

W 2010 r. Bractwo zorganizowało jedyne w Polsce strzelanie żałobne upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, w którym uczestniczyły władze miasta, powiatu oraz Hetmani Bractw Okręgu Śląskiego. W tym samym roku podczas Intronizacji Króla Kurkowego stowarzyszenie zostało uhonorowane sztandarem za wkład w promocję miasta i powiatu. Sztandar został poświęcony w kościele WNMP w Raciborzu, a jego matką chrzestną została Ludmiła Nowacka.
Król Kurkowy 2010 – Zygmunt Kandora „Zaniemeńczyk” – wezwał edyktem do uczczenia w 2011 r. 800. rocznicy objęcia władzy senioralnej w Krakowie, śmierci i pochówku na Wawelu Księcia raciborsko-opolskiego Mieszka IV Laskonogiego. Z inicjatywy władz powiatu odbyła się uroczysta msza święta na Wawelu z udziałem bractw śląskich.
W kolejnych latach Bractwo kontynuowało swoją działalność, organizując m.in. strzelania królewskie, intronizacje, przemarsze, a także wystawy w Muzeum, CIT, Zamku Piastowskim czy bibliotece. Wspierało też obchody świąt państwowych i współpracowało z lokalnymi instytucjami, m.in. Muzeum w Raciborzu, RCK, OSiR-em czy Zamkiem Piastowskim, uczestnicząc w takich wydarzeniach jak Pływadło czy festyny w Kuźni Raciborskiej, Kietrzu, Głubczycach i gminie Rudnik. Uświetniało też jubileusze służb mundurowych i współpracowało ze stowarzyszeniami Źródło, Drengami znad Górnej Odry oraz PTTK w Raciborzu.
RKBS brało udział w imprezach brackich w całej Polsce, szczególnie w miastach Okręgu Śląskiego, m.in. w Bytomiu, Głogówku, Jelczu-Laskowicach, Katowicach, Mikołowie, Nysie, Pszczynie, Rudzie Śl., Rybniku, Toszku, Wrocławiu, Zabrzu czy Żorach. Sześciokrotnie uczestniczyło w Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych.
– Z ostatniego spotkania w Mondsee w Austrii Hetman Bractwa przywiózł najwyższą możliwą nagrodę – Tytuł Króla Europejskich Strzelców Historycznych na lata 2024-2027. Dzięki wsparciu Rady Miasta i Władz Miasta Raciborza Bractwo uzyskało w 2022 r. możliwość upamiętnienia działających w Raciborzu Bractw Strzeleckich poprzez nadanie jednemu ze skwerów przy ul. Długiej nazwy Skwer Bractw Strzeleckich, na którym prezentuje się replika zabytkowego działa oraz kamienny obelisk poświęcony działającym w Bractwach Strzeleckich mieszkańcom Raciborza. Minione 20 lat od wznowienia działalności brackiej opartej o wierność zasadom, przyjacielską współpracę i hasło „Stańmy Bracia Wraz” wskazuje, że wysiłek członków Bractwa zasługuje na szacunek wsparcie w dalszych latach działalności – podsumowuje Józef Karol Pluta.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/