Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie świętuje 20 lat działalności [ZDJĘCIA]

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie świętuje 20 lat działalności
Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie świętuje 20 lat działalności

Józef Karol Pluta podkreślił, że od momentu reaktywacji misją bracta jest nie tylko kultywowanie dawnych zwyczajów, ale także promowanie wartości patriotycznych, obywatelskich i historycznych.

23 maja Muzeum w Raciborzu stało się miejscem uroczystych obchodów 20-lecia Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jubileusz zgromadził członków organizacji, lokalne władze oraz sympatyków, którzy wspólnie celebrowali dwie dekady pielęgnowania tradycji i wartości patriotycznych.

- reklama -

Uroczystości otworzył Hetman Bractwa i Europejski Król Historycznych Strzelców Józef Karol Pluta, który podsumował dotychczasową działalność grupy, dziękując wszystkim zaangażowanym za pasję i wierność tradycji. Podkreślił, że od momentu reaktywacji Bractwa w 2005 r. jego misją jest nie tylko kultywowanie dawnych zwyczajów, ale także aktywne promowanie wartości patriotycznych, obywatelskich i historycznych, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz podziękował Bractwu za ich wieloletnie zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Zaznaczył, że nieustannie uświetnia ono miejskie i państwowe uroczystości swoimi salwami armatnimi, nadając im wyjątkowy i podniosły charakter. Podkreślił również ogromne znaczenie pielęgnowania tradycji, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wartości historyczne i patriotyczne stanowią fundament tożsamości lokalnej i narodowej.

W ramach obchodów otwarto wystawę pt. „Historia Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego”. Ekspozycja prezentuje bogactwo brackich pamiątek, w tym unikatowe dokumenty, fotografie, odznaki, tarcze strzeleckie, elementy umundurowania, broń oraz imponującą replikę historycznego działa, która stanowi symbol brackiego ducha i tradycji. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum.

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie rozpoczęło swoją działalność w 2005 r. Pierwsze Walne Zebranie Członków odbyło się 30 marca 2005 r. Wybrano wówczas władze stowarzyszenia. Prezesem Zarządu–Hetmanem został Józef Karol Pluta, a jego zastępcą – Strażnikiem Tradycji i Honoru – Marian Stanisław Zawisła. Bractwo liczyło wówczas 16 członków. W statucie organizacji znalazł się unikatowy w skali kraju Kodeks Honorowy.

16 września 2005 r. zorganizowano Chrzest Ogniowy, podczas którego zatwierdzono wizerunek godła. Strzelania odbywały się na miejskiej strzelnicy przy ul. Łąkowej. W kwietniu 2006 r. Bractwo uzyskało lokal przy pl. Króla Władysława Jagiełły 5/17, który po remoncie stał się siedzibą o nazwie „Klub pod Kokotem”. Obiekt ten służy jako miejsce spotkań i przechowywania pamiątek, a Raciborski Oddział PTTK wpisał go na listę obiektów wartych zwiedzania.

18 września 2006 r. Marian S. Zawisła („Słoneczko”) został pierwszym Królem Kurkowym odrodzonego Bractwa. W czasie uroczystości, która odbyła się w Muzeum w Raciborzu (co stało się później tradycją), zatwierdzono klejnoty, odznaki i weksylia Bractwa.

7 czerwca 2007 r. RKBS dołączyło do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, a tym samym stało się częścią Europejskiego Związku Strzelców Historycznych (EGS), który zrzesza około 6 mln członków. W 2008 r., z okazji 90-lecia Raciborza, w turnieju honorowym wziął udział książę Raciborski Franz Albrecht IV.

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie ma nowego króla
Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie ma nowego króla

W 2010 r. Bractwo zorganizowało jedyne w Polsce strzelanie żałobne upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, w którym uczestniczyły władze miasta, powiatu oraz Hetmani Bractw Okręgu Śląskiego. W tym samym roku podczas Intronizacji Króla Kurkowego stowarzyszenie zostało uhonorowane sztandarem za wkład w promocję miasta i powiatu. Sztandar został poświęcony w kościele WNMP w Raciborzu, a jego matką chrzestną została Ludmiła Nowacka.

Król Kurkowy 2010 – Zygmunt Kandora „Zaniemeńczyk” – wezwał edyktem do uczczenia w 2011 r. 800. rocznicy objęcia władzy senioralnej w Krakowie, śmierci i pochówku na Wawelu Księcia raciborsko-opolskiego Mieszka IV Laskonogiego. Z inicjatywy władz powiatu odbyła się uroczysta msza święta na Wawelu z udziałem bractw śląskich.

W kolejnych latach Bractwo kontynuowało swoją działalność, organizując m.in. strzelania królewskie, intronizacje, przemarsze, a także wystawy w Muzeum, CIT, Zamku Piastowskim czy bibliotece. Wspierało też obchody świąt państwowych i współpracowało z lokalnymi instytucjami, m.in. Muzeum w Raciborzu, RCK, OSiR-em czy Zamkiem Piastowskim, uczestnicząc w takich wydarzeniach jak Pływadło czy festyny w Kuźni Raciborskiej, Kietrzu, Głubczycach i gminie Rudnik. Uświetniało też jubileusze służb mundurowych i współpracowało ze stowarzyszeniami Źródło, Drengami znad Górnej Odry oraz PTTK w Raciborzu.

RKBS brało udział w imprezach brackich w całej Polsce, szczególnie w miastach Okręgu Śląskiego, m.in. w Bytomiu, Głogówku, Jelczu-Laskowicach, Katowicach, Mikołowie, Nysie, Pszczynie, Rudzie Śl., Rybniku, Toszku, Wrocławiu, Zabrzu czy Żorach. Sześciokrotnie uczestniczyło w Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych.

– Z ostatniego spotkania w Mondsee w Austrii Hetman Bractwa przywiózł najwyższą możliwą nagrodę – Tytuł Króla Europejskich Strzelców Historycznych na lata 2024-2027. Dzięki wsparciu Rady Miasta i Władz Miasta Raciborza Bractwo uzyskało w 2022 r. możliwość upamiętnienia działających w Raciborzu Bractw Strzeleckich poprzez nadanie jednemu ze skwerów przy ul. Długiej nazwy Skwer Bractw Strzeleckich, na którym prezentuje się replika zabytkowego działa oraz kamienny obelisk poświęcony działającym w Bractwach Strzeleckich mieszkańcom Raciborza. Minione 20 lat od wznowienia działalności brackiej opartej o wierność zasadom, przyjacielską współpracę i hasło „Stańmy Bracia Wraz” wskazuje, że wysiłek członków Bractwa zasługuje na szacunek wsparcie w dalszych latach działalności – podsumowuje Józef Karol Pluta.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj