
Wystawa „Dialog form” to nie tylko podsumowanie pięciu lat nauki, ale także spotkanie różnorodnych tematów, technik i artystycznych osobowości.
4 czerwca w Galerii Gawra mieszczącej się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbył się wernisaż prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych. Wystawa zatytułowana „Dialog form” stanowi symboliczne zwieńczenie pięciu lat nauki i twórczego rozwoju młodych artystów. To dla nich szczególny moment — pierwszy poważny krok w dorosłe życie artystyczne.
Podczas uroczystości gratulacje młodym twórcom złożyli Małgorzata Szczygielska – dyrektor biblioteki, Marzena Kacprowicz – dyrektor ZSO nr 1 oraz Marek Kurpis – etatowy członek zarządu powiatu. W swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie pasji, wytrwałości i siły wyrazu, jaką niesie sztuka.
Absolwenci pracowali pod opieką artystyczną Małgorzaty Bednarczuk-Bukowskiej (rysunek i malarstwo) oraz Justyny Reclik (rzeźba). W efekcie ich twórczego wysiłku powstały prace, które zachwycają różnorodnością technik i tematów, a zarazem ukazują dojrzałość młodych twórców. Wśród rzeźb można zobaczyć m.in. ażurową, 60-centymetrową formę wykonaną z miedzianego drutu oraz pracę inspirowaną twórczością Alberto Giacomettiego — rzeźbę konia poruszającą problem wykorzystywania zwierząt w sporcie jeździeckim. Prace malarskie i rysunkowe często podejmują wątki osobiste i społeczne: nawiązania do historii rodzinnych, odnalezionych pamiątek z czasów PRL, a także eksperymenty z kolorem jako nośnikiem emocji i językiem wyrażania uczuć. Nie brakuje też refleksji nad kondycją środowiska naturalnego i miejscem człowieka w świecie przyrody — w duchu symbolizmu Jacka Malczewskiego.
Wystawa „Dialog form” to opowieść o poszukiwaniu własnego stylu, dialogu z tradycją i współczesnością oraz odwadze twórczej wypowiedzi. Prace można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Kasprowicza 12.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/