
28 listopada w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej odbył się wernisaż wystawy ze zbiorów własnych placówki pt. „Najnowsze odkrycia archeologiczne w Raciborzu”.
Przed otwarciem wystawy „Najnowsze odkrycia archeologiczne w Raciborzu” odbył się premierowy pokaz filmu o Muzeum w Raciborzu (scenariusz – Jarosław Bucki, we współpracy z pracownikami Muzeum, realizacja – Jarosław Bucki, zdjęcia – Jarosław Bucki, Marcin Siwek, montaż – Adrian Szczypiński). Film mówiący o historii Muzeum ma na celu promocję placówki. Będzie wyświetlany między innymi w Rybniku i Jastrzębiu.

Jak mówi Romuald Turakiewicz, archeolog z raciborskiego Muzeum wystawa podzielona jest na cztery części: badania na Placu Dominikańskim, przy ul. Mickiewicza, przy ul. Solnej oraz przy ul. Odrzańskiej. Eksponaty, które można zobaczyć to efekt ostatnich 2-3 lat pracy badawczej raciborskiego Muzeum. Wśród nich jest unikatowe naczynie na wodę z przełomu XIII i XIV wieku. W Polce są tylko 4 takie. Zostało znalezione podczas badań przy ul. Mickiewicza.


/KJ/






![Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu [ZDJĘCIA] Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kreatywna-biblioteka-kobiet.jpg)


![Nowe mieszkania przy ul. Łąkowej. Pierwsze klucze trafiły do mieszkańców [ZDJĘCIA] mieszkania raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/tbs-raciborz-lakowa.jpg)



![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)








