Wystawa archeologiczna już otwarta

28 listopada w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej odbył się wernisaż wystawy ze zbiorów własnych placówki pt. „Najnowsze odkrycia archeologiczne w Raciborzu”.

Przed otwarciem wystawy „Najnowsze odkrycia archeologiczne w Raciborzu” odbył się premierowy pokaz filmu o Muzeum w Raciborzu (scenariusz – Jarosław Bucki, we współpracy z pracownikami Muzeum, realizacja – Jarosław Bucki, zdjęcia – Jarosław Bucki, Marcin Siwek, montaż – Adrian Szczypiński). Film mówiący o historii Muzeum ma na celu promocję placówki. Będzie wyświetlany między innymi w Rybniku i Jastrzębiu.

- reklama -

 

 

Jak mówi Romuald Turakiewicz, archeolog z raciborskiego Muzeum wystawa podzielona jest na cztery części: badania na Placu Dominikańskim, przy ul. Mickiewicza, przy ul. Solnej oraz przy ul. Odrzańskiej. Eksponaty, które można zobaczyć to efekt ostatnich 2-3 lat pracy badawczej raciborskiego Muzeum. Wśród nich jest unikatowe naczynie na wodę z przełomu XIII i XIV wieku. W Polce są tylko 4 takie. Zostało znalezione podczas badań przy ul. Mickiewicza.   

 

 Akwamanila – importowane naczynie w kształcie zoomorficznym zdobione z zewnątrz glazurą oliwkową i plackami ołowianymi, służyła do mycia rąk, pochodzi z przełomu XIII/XIV wieku

 

 

/KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here