Opuszczone i zdewastowane domy

Na terenie dzielnic Raciborza jest wiele budynków niezamieszkałych od lat.

Są to kamienice lub prywatne budynki jednorodzinne. Opuszczone, z roku na rok niszczeją pod wpływem działań atmosferycznych, często są dewastowane, a w oknach widać powybijane szyby. Z dachu podczas wichury spadają dachówki, fragmenty papy lub blachy. Stanowią zagrożenie dla przechodniów. Teren wokół najczęściej porastają chaszcze i chwasty, a zimą nikt nie usuwa przed nimi śniegu i gołoledzi. Wiele z nich stanowi niechlubną wizytówkę naszego miasta, szczególnie te w centrum lub przy uczęszczanych szlakach komunikacyjnych.

- reklama -

 

Dobrze, iż prywatny właściciel po wielu latach zburzył budynek szpecący centrum miasta obok dawnej kawiarni „Tęczowa”. Od co najmniej 10 lat przy Pl. Wolności na pewno ozdobą nie jest stara kamienica w której dawniej mieściło się PTTK  Ten okazały , opuszczony budynek miejski niszczeje.

 

Przy ul Mariańskiej w oczy rzucają się dwa, popadające w ruinę budynki. W jednym, należącym do osoby fizycznej, dwupiętrowym, przed laty cały parter zajmowała piekarni. Inny budynek MZB przy tej ulicy, przed kilku laty zniszczony został przez pożar. Dziś stoi nadal pusty z tabliczką „przeznaczony do remontu”.

 

Na pewno ozdobą miasta nie jest dwupiętrowy budynek MZB przy ul. Głubczyckiej 32, przy głównej drodze tranzytowej do Opola, Rybnika i Głubczyc. Na parterze widać zabezpieczenie na drzwiach i zamurowane okna , ale szyby w oknach na piętrach są wybite a gospodarz już dawno zapomniał o odchwaszczaniu i odśnieżaniu przed kamienicą.

 

Nie tylko szpeci ale stanowi poważne zagrożenie dla przechodniów zabytkowa ruina budynku przy ul. Kościelnej, Wybite szyby we wszystkich oknach, spadające cegły z obmurowania dachu młodzież wchodząca tam przez dziurę w ścianie na papierosa, od wielu lat niepokoją mieszkańców pobliskich budynków.

 

To prawda, że ciągle brakuje pieniędzy w miejskiej kasie na remonty starych budynków gminnych a z kolei procedury znalezienia prawowitych właścicieli niektórych budynków prywatnych, szczególnie przebywających za granicą lub już nieżyjących są żmudne i uciążliwe..Każdy dom ma swoich właścicieli. Trzeba tylko chcieć i umieć ich odnaleźć. Jest to na pewno żmudne i trudne ale i pilne zadanie dla urzędników miejskich.

 

Ruina zabytkowego budynku przy ul. Kościelnej

 

/KN/

- reklama -

14 KOMENTARZE

  1. N zachodzie takie budynki, po renowacjisą ogromna atrakcją, mieszczą się w nich wyrafinowane kluby, kafejki, galerie, a nawet ekskluzywne mieszkania. Żal serce sciska, jak sie widzi dewastację resztek przedwojennego Raciborza. Czego pożoga wojenna nie dotknęła, skutecznie zdewstował wieloletni brak sensownego zagospodarowania przestrzeni miasta. Teraz w takim stanie mogą tylko straszyć.

  2. hmmm nie wiem czy to dobrze, że budynek u zbiegu Długiej i Gimnazjalnej został wyburzony. Moim zdaniem, szczególnie miasto o tak małej ilości zabytkowych kamienic, jak Racibórz nie może sobie pozowolić na wyburzanie udynków i stawianie w ich miejsce przysłowiowych kostek.

  3. Witam!
    Ciekawy artykuł – ostatnio byłem w Raciborzu i właśnie zaciekawił mnie budynek przy ul. Mariańskiej tuż koło skrzyżowania – cieklaw jestem postępowania w razie chęci kupna takiego budynku – gdzie szukać właściciela, gdzie pytać itp. Czy ktoś się w ogole orientuje do kogo to należy?

  4. „Dobrze, iż prywatny właściciel po wielu latach zburzył budynek szpecący centrum miasta obok dawnej kawiarni „Tęczowa”” — CO W TYM DOBREGO?!?!?! Przecież to wyburzenie wpisuje się w dłuuugą listę złych pomysłów. Po pierwsze – bo była to kamienica, a te się dziś remontuje, nie burzy; 2 – bo kamienic w ścisłym centrum niezbyt wiele 3 – bo wyburzono i co? I nic! Ogrodzenie stoi, projekt wisi, a robota??? 3 – bo na jego miejsce zaprojektowano kiepski budyneczek – taki, jakich nie stawia się w ścisłym historycznym centrum, co najwyżej nadawałby się na Opawską.
    Dobrze, że pisze sie o tych ruderach, ale pewnie w dobie kryzysu ich właściciele ich nie ruszą

  5. Z tym wyburzeniem to skandal i z szybką rozbiórką 14 wiecznych piwnic. Budynek trzeba było odnowić nie był w katastrofalnym stanie a w piwnicach np winiarnię otworzyć ,restaurację czy pub. Niestety, ale do takiego stanu każdy budynek w Raciborzu doprowadziło MZB a miasto nadal twierdzi, że w centrum powinny być mieszkania komunalne i socjalne. Kamienice trupy sprzedaje sie potem za bezcen prywatnemu inwestorowi, zamiast odremontować i sprzedać w trybie przetargu wyremontowane mieszkania a za uzyskane w ten sposób pieniądze wybudować mieszkania socjalne na peryferiach gdzie ziemia jest tańsza. Państwu polskiemu możemy pogratulować zniszeń zabytów w większej ilości niż II wojna światowa, wystarczy choćby wymienić pałace w krowiarkach, rzuchowie, sławikowie, rudniku i setki innych. Władze miasta trzeba wysłac na wizytę choćby do czech żeby zobaczyli jak powinny wyglądać zabytki.

  6. Wyburzona kamienica przy ul. Długiej /obok Tęczowej/ w ostatnich latach należała do osoby fizycznej. Widać było , iż wszelkie próby remontu nie powiodły się i były przerywane. Nie wiem czy z braku środków finansowych.Ale widziałem, iż ściany były w kilku miejscach popękane i ankrowane. Może ten dom nadawał się już tylko do wybuirzenia?

  7. W tym przypadku Franek masz rację ,ale przecież w tym czasie osobiście uczesniczyłeś w tym niszczeniu zabytków,czyż nie mam racji?To z kąd to obarczanie odpowiedzialnością innych?

  8. Autor tego artykułu ma własne oczy i uszy. Często przechodzi koło tych budynków i rozmawia z ludźmi. Nie musi więc uprawiać plagiatu. Ma własne poglądy na te sprawy. „Oblicza” go nie interesują .

  9. Skoro kamienica przy ul. Mariańskiej już sprzedana to proszę podać komu i na jakie cele oraz kiedy zostanie wyremontowana.
    Mamy przykre w tym względzie złe doświadczenia w Raciborzu . Aby kupić a potem przez wiele lat ciągnie się remont aż wreszcie zostaje sprzedana korzystniej następnej osobie lub firmie i dalej szpeci miasto. Przykład – zajazd naprzeciw apteki przy ul. Londzina oraz budynek przy aptece św. Mikołaja.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj