Miasto i Zakład Poprawczy zacieśniają współpracę

Miasto i Zakład Poprawczy zacieśniają współpracę
Z inicjatywy zastępcy prezydenta Raciborza Michała Fity oraz dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu Grzegorza Bulendy zawarte zostało porozumienie określające zasady współpracy.

Na mocy porozumienia miasto może liczyć na wsparcie wychowanków przy realizowaniu zadań statutowych oraz zadań o charakterze porządkowym, czy remontowym na rzecz podmiotów wskazanych przez Miasto Racibórz.

Wychowankowie raciborskiego poprawczaka mając na swoim koncie konflikt z prawem, starają się wrócić do społeczeństwa zgodnie z maksymą: „pomagając innym, pomagamy sobie”. Od lat jako wolontariusze działają na rzecz lokalnej społeczności. Teraz ta pomoc i współpraca pomiędzy zakładem a miastem zostaje usystematyzowana. Z inicjatywy zastępcy prezydenta Raciborza Michała Fity oraz dyrektora Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu Grzegorza Bulendy zawarte zostało porozumienie określające zasady współpracy.

- reklama -

Na mocy porozumienia miasto może liczyć na wsparcie wychowanków przy realizowaniu zadań statutowych oraz zadań o charakterze porządkowym, remontowym na rzecz podmiotów wskazanych przez Miasto Racibórz. W praktyce chodzi o pomoc przy organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych, w przygotowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży w Pleśnej, czy przy pracach wykończeniowych w obiektach należących do miasta: siedzibach szkół i przedszkoli. W zamian wychowankowie będą mogli bezpłatnie korzystać z atrakcji oferowanych przez miasto.

– To czynnik dyscyplinujący i mobilizujący dla tych chłopaków.  Działając na rzecz naszych mieszkańców, stosując się do jasno określonych zasad, nie dość, że mają poczucie sensu – ich praca komuś i czemuś służy – to dodatkowo mogą liczyć na atrakcyjną dla nich nagrodę. To nie tylko transakcja wiązana. To inwestycja w ich przyszłość i łatwiejszy start po wyjściu z placówki – uważa zastępca prezydenta Raciborza Michał Fita

Podopieczni Zakładu Poprawczego przygotowują obóz w Pleśnej na przyjazd rodzin z Raciborza – lato 2020 r.

Prace prospołeczne są ważnym elementem resocjalizacji i niejedyną formą niesienia pomocy, w jaką angażują się wychowankowie Zakładu Poprawczego w Raciborzu zaznacza dyrektor raciborskiej placówki Grzegorz Bulenda – Od lat programujemy nasze działania w oparciu o współpracę ze środowiskiem pozazakładowym, do którego nasi wychowankowie prędzej czy później wrócą. To ważne, aby mieli oni szansę w praktyce wykorzystać wiedzę i umiejętności, których nabywają podczas pobytu w zakładzie, a współpraca z podmiotami zewnętrznymi jest do tego świetną okazją. Poza aspektem typowo użytkowym takie działania mają walor motywujący naszych podopiecznych do bezinteresownego pomagania drugiemu człowiekowi, okazywania wrażliwości i empatii. To taka mała społeczna rehabilitacja chłopców z jednej strony i sprawdzian skuteczności naszych działań z drugiej- dodaje Bulenda.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here