Dzisiaj, tj. 24 marca, rozpoczęła się dwudniowa konferencja pt. „Kształcenie integracyjne na pograniczu polsko-czeskim”. Bierze w niej udział ponad 120 osób.
Organizatorem międzynarodowej konferencji metodyczno-naukowej są Urząd Miasta Racibórz wraz ze Szkołą Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu oraz Zakladni skola z Opavy. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Fuduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa, Przekraczamy granice. Konferencja jest adresowana do pracowników naukowo-dydaktycznych, psychologów, nauczycieli, wychowawców, rodziców czy opiekunów dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wizytatorów oświaty, pracowników administracji samorządowej, poradni psychologiczno-pedagogicznych i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Głównym celem konferencji jest stworzenie forum dla prezentacji dotychczasowych działań i wymiany doświadczeń w pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także zdobycie wiedzy w dziedzinie edukacji i wychowania na pograniczu polsko-czeskim. – Już pięć lat temu zorganizowaliśmy Forum na temat kształcenia integracyjnymi. Teraz ponownie chcieliśmy dać sobie szansę na wymianę doświadczeń – podkreśla Beata Stępień dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu. Konferencja jest podzielona na dwie części. Dzisiaj odbyła się część plenarna w D.K. „Strzecha” – wprowadzająca do tematyki. Natomiast jutro w Opavie będzie miała miejsce część metodyczno-warsztatowa realizowana w pięciu sekcjach tematycznych. Problematyka konferencji obejmuje: – organizacja systemu kształcenia dzieci niepełnosprawnych na pograniczu polsko-czeskim, – kierunki zmian w pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, – wspieranie procesu wychowania i edukacji dziecka wybitnie zdolnego – możliwości i ograniczenia, – rola szkoły i innych podmiotów we wspieraniu rodzin dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, – edukacja integracyjna – szanse i zagrożenia. Sekcje części metodyczno-warsztatowej: – praca z dzieckiem z dysfunkcją wzroku, słuchu i mowy, – praca z dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną, – praca z dzieckiem ze specjalnymi trudnościami w nauce: dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia, praca z dzieckiem z zaburzeniami w zachowaniu, uczeń wybitnie zdolny w szkole.
W konferencji bierze udział około 120 osób z Polski i Czech. W pierwszym dniu konferencji zgromadzonych gości przywitali organizatorzy Beata Stępień dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu oraz Jiri Kupka dyrektor Zakladni skola Opava.
Spotkanie uroczyście otwarła wiceprezydent Raciborza Ludmiła Nowacka, która – jak mówiła – była niegdyś prekursorem zakładania klasy integracyjnej w jednym z raciborskich gimnazjów. – Napotkaliśmy wówczas na wiele trudności. Mimo że nauczanie integracyjne było prowadzone w SP1. To przełożenie na wyższy poziom edukacji nie było proste. Kosztowało nas to wiele wysiłku. Problemem był chociażby nabór do klasy. Rodzice mieli różne wymagania – podkreślała. Zwróciła również uwagę, że konferencja na pewno nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z kształceniem integracyjnym, ale może łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie czy kształcenie integracyjne w Raciborzu podąża w dobrym kierunku.
Na początku konferencji odbyła się projekcja filmu pt. „Jeden dzień z życia Jacka”, którego autorem jest mgr Barbara Śmieja. Bohaterem filmu jest chłopiec Jacek uczęszczający do Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Następnie wykład wygłosił dr Witold Cyroń, wizytator KO w Katowicach. W swojej wypowiedzi przedstawił kształcenie uczniów niepełnosprawnych – historia i współczesność. Wykazał, że model integracji jest konsekwencją przemian społecznych od marginalizacji osób niepełnosprawnych aż do uznania prawnej autonomii. Podkreślił, że Polska w najbliższym czasie będzie musiała się zmierzyć z edukacją włączającą.
Wykłady wygłosili również m.in. ph dr Vera Jurickova z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, dr Zenon Gajdzica z Instytutu Nauki o Edukacji, Wydział Etnologii i Edukacji w Cieszynie, mgr Marta Kolarikova z UŚ w Opawie, prof. zw. dr hab. Janina Wyczesany z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Małgorzata Kantyka z UŚ w Katowicach, dr Gabriela Kryk z PWSZ w Raciborzu, mgr Hana Ticha z Stredisko integrace mensin z Opawy, mgr Danuta Hryniewicz – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu.
/KJ/