Rozpoczęliśmy czas Wielkiego Tygodnia. W kościele katolickim to bezpośredni czas poprzedzający największe święta Wielkiej Nocy.
Tradycyjnie czas ten rozpoczęła Niedziela Palmowa, która to jest upamiętnieniem uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, podczas którego Jezusa siedzącego na osiołku witały tłumy ludzi z gałązkami palm w ręku. W tradycji polskiej święto to obchodzone jest od średniowiecza i przetrwało aż do dnia dzisiejszego. Zamiast zielonych palm, ze względu na klimat, u nas zastępujemy je gałązkami bazi lub gotowymi ozdobnymi palemkami. Od poniedziałku do środy to czas, który głównie służy pojednaniu z Bogiem i ludźmi. W tych dniach głównie czas spędzało się na porządkach i przyozdabianiu domów, dziś niestety te czynności często spychane są na ostatnią chwilę.
Wielki Czwartek to dzień Eucharystii. W tym dniu odprawiana jest tylko jedna msza święta, podczas której święci się oleje święte używane później podczas bierzmowania czy np. święcenia kościołów. Podczas wieczornej Eucharystii rozpoczyna się tzw Triduum Paschalne – czas męki Chrystusa. Przypomina ona Ostatnią Wieczerzę, w czasie której Chrystus ofiarował Bogu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i swoją krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im i ich następcom w kapłaństwie, by czynili to na Jego pamiątkę. Ta msza święta ma szczególne znaczenie dla księży, gdyż w czasie ostatniej wieczerzy Chrusytus ustanowił kapłaństwo i eucharystię, która jest jego istotą. Podczas Mszy poraz ostatni biją dzwony, które to milkną aż do uroczystego śpiewu Gloria podczas sobotnich obchodów. Po mszy św. w uroczystej procesji przenoszony jest Najświętszy Sakrament do tzw ciemnicy, najczęściej jakiegoś bocznego ołtarza. Ma to nam przypomnieć więzienie do jakiego wtrącono Jezusa przed ukrzyżowaniem.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień powagi, skupienia i ścisłego postu. Centrum tego dnia to nabożeństwo Męki Pańskiej, podczas którego uroczyście odsłaniamy i czcimy Krzyż Chrystusa. Po nabożeństwie, w procesji przechodzimy do Grobu Pańskiego, gdzie czuwa się aż do sobotniego wieczoru.
Wielka Sobota – w tym dniu Kościół milczy – jest to czas wielkiej ciszy, skupienia i czuwania przy Grobie Pańskim. Dawniej przed Liturgią Wigilii Paschalnej niszczono ołtarz i budowano nowy, współcześnie ołtarz zostaje obnażony, a kościoły sprzątane. Istnieje też zwyczaj odwiedzania Grobów Pańskich w kościołach, pełną galerie Grobów Pańskich raciborskich portali można będzie oglądać na naszym portalu. Wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania.
/ms/