
W środę, 13 maja w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. S. Pieczki w Raciborzu mając na uwadze 64. rocznicę zakończenia II wojny światowej odbyła się uroczysta akademia.
Podczas akademii uczniowie szkoły uczcili pamięć i oddali hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli o wyzwolenie Ojczyzny i przyczynili się do zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami.

Uczniowie klasy VI "b" pod kierunkiem nauczyciela historii D. Michalickiej przybliżyli swoim młodszym kolegom losy żołnierza polskiego na frontach II wojny światowej aż do jej zakończenia 8 maja 1945 r. Na szlaku bojowym żołnierzom towarzyszyła piosenka, która zagrzewała do walki i dodawała otuchy w wojennym trudzie. Te piękne pieśni żołnierskie i patriotyczne drogie sercu każdego Polaka przedstawili chłopcy i dziewczęta pod kierunkiem nauczycielki muzyki Agaty Trzęsimiech-Luci.







![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)
![Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/karin-lednicka.jpg)




![Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] Praktyczna lekcja dziennikarstwa w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-dziennikarskie-i-lo.jpg)
![Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca [ZDJĘCIA] Język angielski na wesoło w bibliotecznym Klubie Ojca](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/klub-ojca-raciborz.jpg)
![Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Saksofon bohaterem koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/koncert-umuzykalniajacy-rck.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Głos ucznia w szkole. Debata oksfordzka na Stacji Młodych [ZDJĘCIA] Głos ucznia w szkole. Debata oksfordzka na Stacji Młodych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/glos-ucznia-w-szkole-stacja-mlodych.jpg)






Władze samorządowe Raciborza powinny uczyć się ,od tych uczniów, polskiej postawy obywatelskiej.One zupełnie zapomniały o tym Dniu lub go celowo pominęły milczeniem. W ten sposób ,określiły swój stosunek do polskich żołnierzy, walczących na wszystkich frontach tej wojny. Tym żołnierzom należy się PAMIEĆ i HOŁD, w dniu podpisania kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy.