Raciborskie Muzeum czeka na zwiedzających

Często słychać narzekania że kultura w naszym mieście woła o pomstę do nieba, że nic w Raciborzu się nie dzieję, że aby zobaczyć coś ciekawego, trzeba jechać na wystawę do Rybnika czy nawet za czeską granicę.  Zobacz najciekawsze eksponaty.

Nic bardziej mylnego. Raciborskie muzeum oferuje bardzo wiele atrakcji dla wszystkich zwiedzających. Stałe ekspozycje w raciborskim Muzeum to:

- reklama -

 

"Odkrycia w kościele ss. dominikanek". Wystawa jest prezentacją odkryć archeologicznych "in situ" w prezbiterium oraz eksponatów z badań pod nawą główną i kaplicą św. Dominika. Badania archeologiczne prowadzono na terenie kościoła w trzech punktach: w roku 1981 pod nawą główną kościoła, w latach 1992-1998 w prezbiterium i w latach 1993-1994 w kaplicy św. Dominika. W trakcie badań odkryto 30 pochówków, z czego 10 znajdowało się w kryptach ceglanych. W prezbiterium zachowany został profil nawarstwień kulturowych sprzed okresu budowy kościoła, a także z okresu jego funkcjonowania. Spośród prezentowanych zabytków na szczególna uwagę zasługuje:

– miecz żelazny, złamany rytualnie, znaleziony w grobie ostatniego księcia raciborskiego z rodu Przemyślidów Czeskich Walentyna (zmarł w 1521 r.);
– pierścień z cyny, prawdopodobnie pochodzący z okresu sprzed budowy kościoła;
– średniowieczny pierścień ze złota.

 

"W Domu Ozyrysa" – Na wystawie imitującej komorę grobową prezentowany jest zespół zabytków starożytnego Egiptu. W jego skład wchodzą: mumia Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch, kartonaż i dwa drewniane, antropoidalne sarkofagi. Eksponowaną mumię owinięto od stóp do połowy ramion w oryginalne bandaże, kartonaż i sarkofagi zaprezentowano oddzielnie. Całość ekspozycji w doskonały sposób ilustruje ostatnie fazy mumifikacji związane z bandażowaniem ciała i umieszczeniem go w kartonażu i sarkofagach.

 

 

 

                                                Główna ściany sali na I piętrze

 

Na tą chwilę Racborskie Muzeum, zaprasza na wystawy czasowe: "Epoka kamienia na Górnym Śląsku" oraz "Życie religijne Raciborza" Zobacz zdjęcia.

 

Na wystawie „Epoka kamienia na Górnym Śląsku”  prezentowane  są najstarsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum  w Raciborzu, poczynając od pięściaka aszelskiego (datowanego na 220 000 do 180 000 lat temu) i inne  kamienne zabytki paleolityczne po zabytki pochodzące   z młodszej epoki kamienia (datowane na trzecie tysiąclecie p. n. e.). Wystawa urozmaicona zostanie fotografiami z wykopalisk archeologicznych oraz rekonstrukcjami narzędzi i  broni z tego okresu.

 

Wystawa „Życie religijne Raciborza”, prezentuje materialne aspekty życia duchowego mieszkańców naszego miasta z XIX i początków XX w., oraz fotografie i grafiki świątyń, cmentarzy, dawnych klasztorów Raciborza tamtego okresu. Ludność zamieszkująca ówczesny Racibórz (należący do Państwa Pruskiego) pod względem narodowościowym i wyznaniowym nie była jednolita. Na ulicach można było usłyszeć wtedy język: polski, niemiecki i morawski. Przeważająca część Raciborzan była katolikami, ale funkcjonowała wówczas w mieście gmina ewangelicka (kilka tysięcy członków) a także mieszkało tu około tysiąca przedstawicieli wyznania mojżeszowego.  Warto zwrócić uwagę, że pomimo tej mieszanki wyznaniowej mieszkańcy żyli z sobą w zgodzie i harmonii. Wszystkie zabytki przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu lub są w naszej instytucji zdeponowane. Szczególnie interesujący jest zbiór eksponatów pochodzących z kaplicy zamkowej w Raciborzu. Składają się nań m. in.: obraz ołtarzowy przedstawiający św. Tomasza z Canterbury – patrona kaplicy, rzeźby 12 apostołów czy sepulcrum czyli kamień, na którym umieszczone były relikwie świętego. Poza tym na ekspozycji można obejrzeć wydawnictwa, modlitewniki, czasopisma, kalendarze i druki okolicznościowe o tematyce religijnej. Prezentujemy także raciborskie stroje ślubny i komunijny w oraz fotografię i dokumenty związane z najważniejszymi sakramentami przyjmowanymi przez Raciborzan.  Znalazło się tu także miejsce na pamiątki po raciborskich ewangelikach i Żydach. Zaprezentowana wystawa nie wyczerpuje tematu życia religijnego mieszkańców dawnego Raciborza. Ma jedynie przybliżyć wybrane aspekty tego zagadnienia gościom naszego Muzeum, a szczególnie  raciborskiej młodzieży.

 

/ms/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj