1 grudnia: Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS ustanowiony został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku, kiedy to liczba osób zarażonych wirusem HIV rosła bardzo szybko i osiągnęła kilka milionów.

W chwili obecnej jest ich na świecie 33,4 mln. Pomimo spadku liczby nowych zakażeń o 17 procent w ciągu ostatnich ośmiu lat, to liczba nosicieli jest obecnie większa niż kiedykolwiek. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba ofiar śmiertelnych AIDS na świecie zmalała o 10 procent.

- reklama -

 

Najwięcej nosicieli wirusa mieszka w Afryce Subsaharyjskiej: około 67 procent wszystkich zakażonych. Połowa z nich to kobiety. Prawie 45 procent nowych zachorowań dotyczy ludzi w wieku 15-24 lat. W Europie Środkowej i Skandynawii, po okresie ogromnego wzrostu zachorowań głównie wśród narkomanów, od dwóch lat rozmiary epidemii utrzymują się na stałym poziomie. Jednocześnie w Europie Wschodniej, głównie na terytorium Rosji, Ukrainy i w państw nadbałtyckich, obserwuje się stały wzrost zakażeń HIV i umieralności na AIDS, przede wszystkim wśród narkomanów.

 

Autorzy najnowszego raportu UNAIDS i WHO zwracają uwagę na zależność skuteczności programów profilaktyki i leczenia AIDS od zintegrowania ich z programami ochrony zdrowia i opieki społecznej w poszczególnych krajach. Od pewnego czasu charakter epidemii ulega zmianie: nowe zachorowania nie dotyczą już przede wszystkim tradycyjnych grup wysokiego ryzyka. Coraz więcej nowych zachorowań notuje się wśród osób żyjących w stałych heteroseksualnych związkach. Tymczasem programy profilaktyki wobec HIV i AIDS nader rzadko skierowane są do osób powyżej 25 roku życia, będących obecnie lub do niedawna w stałych związkach partnerskich.

 

W dalszym ciągu profilaktyka jest najbardziej niedocenianym elementem walki z AIDS; w większości krajów wydaje się na nią najmniejszą część budżetów przeznaczanych na te programy. W 2009 roku Światowy Dzień AIDS obchodzony jest przez Narody Zjednoczone pod hasłem „Powszechnego dostępu i praw człowieka” (Universal Access and Human Rights). Staraniem UNAIDS w listopadzie 2009 r. uruchomiona została także nowa strona internetowa, mająca służyć jako platforma kontaktów pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi problematyką AIDS. Strona zapewnia bezpłatny dostęp do dokumentów, materiałów wideo, plakatów, raportów i materiałów informacyjnych.

 

/w/

 

źródło: unesco.pl

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj