Najwięksi w regionie będą współpracować

Rafako S.A. i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zawarły dziś porozumienie o współpracy. Podpisanie stosownych dokumentów to ukoronowanie wieloletnich kontaktów, jakie łączą największy zakład i największą szkołę wyższą w naszym regionie. Zobacz zdjęcia

– Do tego kroku skłoniła nas jedna wspólna idea: razem wdrażać i rozwijać osiągnięcia naukowe. Rafako opiera się na kadrze, na ludziach, na ich wykształceniu i wiedzy, a wyższa uczelnia jest miejscem, gdzie to wykształcenie i to wiedzę młody człowiek zdobywa, a później przekuwa w czyn podczas kilkudziesięcioletniej pracy zawodowej – uzasadnił Wiesław Różacki, prezes Rafako, dodając, że uczelnia coraz bardziej profilem zbliża się do potrzeb i wymagań takich zakładów jak Rafako.

- reklama -

 

W imieniu RAFAKO umowę podpisali Krzysztof Burek i Wiesław Różacki,
zaś w imieniu PWSZ Michał Szepelawy i Jerzy Pośpiech

 

– Mamy 8 kierunków, 34 specjalności. Kierunek Automatyka i Robotyka jest zbliżony do procesów które przebiegają w tak nowoczesnym zakładzie jakim jest Rafako. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości przekierować uczelnię z kierunków humanistycznych na kierunki inżynierskie – powiedział Michał Szepelawy, rektor PWSZ. W tym roku mury raciborskiej uczelni opuszczą pierwsi inżynierowie, absolwenci kierunku Automatyka i Robotyka. Wszechstronnie przygotowani do wykonywania prac inżynierskich w zakresie automatyzacji procesów technologicznych mają szansę w przyszłości stać się cennym kapitałem ludzkim dla Rafako i innych zakładów przemysłowych. Prezes i rektor zgodnie podkreślili, że korzyści ze współpracy będą obustronne: studenci otrzymają możliwość odbywania praktyk i nabywania doświadczenia pod okiem fachowców z branży, Rafako zyska dobrze przygotowane i znające specyfikę zakładu zaplecze inżynierskie.

 

 

Współpraca Rafako z uczelniami technicznymi nie jest rzeczą nową, jednak dopiero od niedawna zdecydowano się sformalizować istniejące kontakty. Podpisane zostały dokumenty o współpracy z politechnikami Wrocławską, Krakowską oraz Śląską, dziś nadszedł czas raciborskiej PWSZ. – Polska energetyka staje się coraz bardziej nowoczesna, jest jedną z najszybciej rozwijających się branż i wymaga wdrażania nowoczesnych technologii o których jeszcze parę lat temu mówiło się w kategoriach science-fiction. Nowe technologie generują kolejne problemy badawcze które trzeba rozwiązywać i nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w tym bardzo trudnym, konkurencyjnym rynku bez współpracy z ośrodkami naukowymi – podsumował prezes Różacki.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj