Zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji d/s Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 roku, w Kościele Katolickim uroczystość wniebowstąpienia jest obchodzona w VII Niedzielę Wielkanocną.
Jeszcze 40 dni po zmartwychwstaniu Jezus przebywał duchowo i kilka razy fizycznie wśród apostołów. Potem udał się z nimi na Górę Oliwną, uniósł się w górę i zniknął. Jest to uważane jako tryumf Jezusa i zakończenie Jego życia ziemskiego. Dziś na pamiątkę tego wydarzenia Chrześcijanie obchodzą święto Wniebowstąpienia Pańskiego.Katolicy w VII Niedzielę Wielkanocną a Kościół Ewangelicko-Augsburski kilka dni wcześniej.
Jest to święto nakazane przez Kościół Katolicki w Polsce. Dlatego obowiązkowo należy uczestniczyć we Mszy św. U naszych sąsiadów w Niemczech z tej okazji czwartek jest dniem wolnym od pracy.
/K.N./
fot. internet
Niemcy mają długi łikent. Czwartek był u nich świętem wnibowstąpienia – wolnym od pracy natomiast na piątek mogli nsobie wykorzystać urlop a dzieci miały oficjalnie dzień wolny. Tam za nieobecność dziecka w szkole, wystarczy jeden dzień, bez uzasadnienia jest karane grzywną do 1000 euro.