Regres ubezpieczeniowy wobec sprawcy wypadku

Najprościej rzecz ujmując regres ubezpieczeniowy wobec sprawcy to prawo zakładu ubezpieczeń do żądania od sprawcy szkody zwrotu wypłaconego odszkodowania. Podstawą prawną jest art. 828 & 1 kodeksu cywilnego – dotyczy ubezpieczeń majątkowych.

Do tego ogólne warunki ubezpieczenia zazwyczaj przewidują możliwość regresu (roszczenia zwrotnego) wobec sprawcy.

- reklama -

Regres ubezpieczeniowy dzieli się na typowy oraz nietypowy.

W chwili wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela roszczenie poszkodowanego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania, w takim przypadku mamy do czynienia z regresem typowym.

Dodać należy, iż z chwilą otrzymania odszkodowania lub jego części, roszczenie poszkodowanego zostaje w tym zakresie zaspokojone, poszkodowany po otrzymaniu odszkodowania nie ma prawa dochodzenia od sprawcy szkody odszkodowania w pełnej wysokości. Jeżeli roszczenie nie przejdzie na ubezpieczyciela to wygasa. Jednakże w sytuacji, gdy ubezpieczyciel zwróci tylko część wówczas poszkodowany ma pierwszeństwo zaspokojenia dalszej części roszczenia od sprawcy wypadku, przed roszczeniem ubezpieczyciela.

Uprawnienia poszkodowanego w związku z wypłatą na jego rzecz odszkodowania, przechodzą na ubezpieczyciela wraz ze wszystkimi jego elementami. Jest to ważne m.in. przy określaniu biegu terminu przedawnienia roszczenia regresowego do sprawcy szkody, ponieważ z chwilą powstania szkody zaczyna biec termin przedawnienia do wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym wobec sprawcy szkody zarówno dla samego poszkodowanego, jak również dla zakładu ubezpieczeń, który po wypłacie odszkodowania wstąpił w prawa poszkodowanego.

 

/ps/

 

czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj