Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości spadku, inaczej niż w przyjęciu prostym spadku, gdzie odziedziczone długi mogą przekroczą wartość spadku i jako spadkobiercy będziemy musieli je spłacać z własnego majątku.
Taka forma przyjęcia spadku jest bezpieczna w przypadku kiedy spadkobiercy nie jest znana sytuacja spadku. Spadkobierca przyjmujący spadek z dobrodziejstwem inwentarza musi w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o prawie do spadku złożyć w sądzie rejonowym miejsca pobytu, sądzie rejonowym miejsca zamieszkania bądź u notariusza oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeżeli jeden ze spadkodawców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to wówczas, że pozostali spadkobiercy, którzy nie złożyli oświadczenia, również przyjęli spadek w ten sposób. Natomiast jeżeli żaden ze spadkobierców nie złoży stosownego oświadczenia w wyznaczonym ciągu 6 miesięcy wówczas po upływie wyznaczonego terminu nastąpi przyjęcie spadku wprost, co oznacza, że nastąpi przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. W takiej sytuacji, jak już wcześniej zostało to wspomniane, długi przekraczające wartość spadku trzeba będzie pokryć „z własnej kieszeni”.
Po złożeniu oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, sąd odpowiedni z ostatnim miejscem zamieszkania spadkodawcy zarządza sporządzenie spis inwentarza, czyli spis cennych rzeczy i nieruchomości, które zostawił po sobie spadkodawca. Na podstawie spisu inwentarza ustala się kwotę do jakiej spadkobiercy odpowiadają za długi spadkodawcy, oczywiście jeżeli przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Sporządzenie spisu inwentarza wiąże się z poniesieniem przez spadkobiercę opłat za wynagrodzenie komornika w wysokości 10 procent miesięcznego wynagrodzenia za pracę oraz ewentualnie dodatkowych kosztów w sytuacji gdy komornik podczas spisu inwentarza korzysta z fachowych porad np. biegłego sądowego.
/ps/
czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>